Nyáron a dunaújvárosi kórház esete robbant bombaként: az intézmény korábbi kötelezettségeiért senki sem vállalja a felelősséget. A kórházak közüzemi szolgáltatói a víz-, gáz- és áramellátás vagy a telefonszolgáltatás szüneteltetését kilátásba helyezve érik el számláik kiegyenlítését, ám az orvostechnikai beszállítók ezzel nem tudnak élni, így a kifizetési sor végére kerülnek. A múlt év végi több mint 27 milliárd forintos költségvetési pluszfinanszírozást döntően a szállítói kötelezettségek konszolidálására kapták a kórházak, de a Nemzeti Erőforrás Minisztérium szerint a pénz közel kétharmadából önkormányzati adósságokat törlesztettek.
További gond az orvostechnikai eszközök és az új technológiák egészségbiztosítási finanszírozásba való befogadásának a hiánya. Bár az egészségipar világszerte az egyik legdinamikusabban fejlődő ágazat, az Orvostechnikai Szövetség információi szerint a befogadásról szóló jogszabály 2009-es életbelépése óta nem fogadott be új technológiát
a biztosító. Ez visszaveti a kutatás-fejlesztési motivációt, az egészségügyi szakszemélyzet más országokhoz viszonyított felkészültségének lemaradásával jár, a betegeket pedig elzárja a gyorsabb felépülést elősegítő eljárásoktól. A már befogadott technológiák és eszközök finanszírozása is korrekcióra szorul.
A fennmaradásért küzdő kórházak többsége az olcsóbb, de csak rövid távon költséghatékony alapanyagokat választja, pedig a nagyobb egyszeri költséggel járó, jobb minőségű termékek sok esetben hatékonyabb terápiát, a szakdolgozók nagyobb biztonságát szavatolják, sőt, a járulékos költségeik is alacsonyabbak. Az intézmények pénzforgalmuk optimalizálására törekedve készletcsökkentésre is kényszerülnek, s egyre többen konszignációs raktárból veszik igénybe a gyógyításhoz szükséges termékeket, ám hiányoznak a felelősségeket és jogokat szabályozó szerződések.
Az Orvostechnikai Szövetség több indítványt tett, így az új közbeszerzési törvényben sikerült elérni, hogy kormányrendelet készüljön az orvostechnikai eszközök közbeszerzésének sajátosságaira, s elérte, hogy a szakmai etikai szabályokba ütköző ajánlattevőt a közbeszerzésből kizárhassák. További javaslatok megvalósítására a végrehajtási rendeletek megalkotásakor nyílhat lehetőség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.