Számtalanszor elhangzik, hogy a kis- és középvállalkozások a jövő zálogai, hiszen ez az a vállalkozási forma, amely elég rugalmas a változások gyors követésére.
Azonban sajnálatos módon a k+f pályázati pénzek elosztásának nyomon követésekor azt vehetjük észre, hogy a kutatás-fejlesztés égisze alatt az esetek döntő többségében a vállalkozások tárgyi eszközökbe fektetnek a tudás helyett. Számtalan olyan eset fordul elő, amikor a legmodernebb high-tech eszközökkel felszerelt cégben a szervezeti struktúra és a folyamatok az egy évtizeddel ezelőtti működési modell képét idézik. Ezek a maguk idejében elfogadhatók voltak, viszont a mai felgyorsult világban már nem működőképesek. Jellemző például, hogy a felelősséget és hatásköröket alig vagy egyáltalán nem határozzák meg, a cégek döntő többségében a kezdeti időkben még szinte tökéletesnek bizonyuló, sokszor ráérzéses és központosított vezetés működik.
Nincsenek sarokszámok, nem tudják mérni a teljesítményt, és sokszor észrevétlenül folyik el az a pénz, amelyért a tulajdonos 14-16 órákat dolgozik. Egy ilyen léptékű változást viszont szinte lehetetlen belülről megvalósítani – ehhez külső szakemberre van szükség. Nem azért, mert nincs meg a cégben a tehetség vagy tudás – egyszerűen csak más tapasztalatokra van szükség és egy új, de a meglévő lehetőségekre alapozó működési mintára. Továbbá sok esetben a munkatársak jobban hallgatnak egy külső szakértőre, interim menedzserre, aki független a belső cégpolitikától, esetleges „hatalmi harcoktól”, valamint kialakult érdekviszonyoktól – osztotta meg a tapasztalatait Fekete István, a Magyar Interim Menedzsment Egyesület elnökségi tagja. Majd hozzátette: ilyenkor az egyik legnagyobb kihívás az interimek számára nemcsak magának a feladatnak a megoldása, hanem a gondolkodásmód megváltoztatása is. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.