A lakossági hulladék átvételét, elszállítását és kezelését (hulladékgazdálkodási közszolgáltatást) 2013. január 1-jétől csak többségi állami, illetve önkormányzati tulajdonban lévő cég végezheti – egyebek mellett ezt tartalmazza a vidékfejlesztési miniszter által még december végén a parlament elé terjesztett törvényjavaslat.
Az MTI bécsi tudósítója jelentése szerint a javaslat ellen tiltakoznak az üzletben érintett osztrák cégek. A magyar piacon 20 százalékos részesedéssel rendelkező érintett három társaság – az AVE, a Saubermacher és az ASA – államosításnak tartja a javaslatban foglaltakat.
A törvényjavaslat szerint közszolgáltató csak olyan jelentős befolyású gazdálkodó szervezet lehet, amelyben az állam – illetve a települési önkormányzat – a tulajdonosok szavazatának többségével tulajdoni hányada alapján egyedül rendelkezik. Feltétel még az is, hogy a társaság tulajdonosaként jogosult arra, hogy a vezető tisztségviselők vagy a felügyelőbizottság tagjai többségét megválassza vagy visszahívja.
A hulladékgazdálkodási közszolgáltatás a lakossági hulladék átvételét, elszállítását és kezelését jelenti. A törvény a kezelést úgy definiálja, hogy az a hasznosítást, az ártalmatlanítás előkészítését és magát az ártalmatlanítást fedi. Ez pedig felöleli a teljes hulladékgazdálkodási vertikumot.
A lapunknak nyilatkozó, a magyar piacon tevékenykedő hulladékgazdálkodó társaságok egyetértenek azzal a véleménnyel, miszerint ha a javaslatot a most kitudódott feltételekkel fogadják el, tényleg államosításról beszélhetünk. A cégek számára sok körülmény még nem világos. Egyebek között nincs pontosítva, hogy milyen hulladékkörre is vonatkozik a javaslat, sőt, még az sem egyértelmű, mit is takar a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás. Az biztos, hogy mindegyik, ebben az üzletágban érdekelt vállalkozás életében komoly változást hozna, ha valóban életbe lépne a törvénytervezet.
A tervezetnek komoly előjele nem volt, csupán annyi látszott, a kormányzat több közszolgáltatási ágazathoz is hozzányúl, de az nem volt várható, hogy a hulladékgazdálkodók is ebbe a körbe esnek. Ismerve az önkormányzatok jelenlegi állapotát, az egyik vezető úgy vélekedett, a települések általában nincsenek felkészülve arra, hogy cégeket hozzanak létre a feladatra, vagy üzletrészeket vásároljanak meg. A magántőke reakciója pedig kiszámíthatatlan egy majdani, esetlegesen elfogadott törvénnyel kapcsolatban. A piac szerint most a kivárás taktikája a leghasznosabb, ugyanis, amíg nincs elegendő információ, addig felesleges bármiféle pánik keltése az ágazatban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.