Mostantól 2015. június 30-ig nem kötelesek az agrárcégek visszasajtolni a földbe azt a termálvizet, amelyet termelésükhöz kapcsolódóan energia-előállításra használtak. A szerdán megjelenti kormányhatározat szerint ezen idő alatt azok a társaságok, amelyeknek még nincs visszasajtoló kútjuk, úgy is megkaphatják a termálvíz- hasznosítási engedélyt, hogy nincs visszasajtoló kútra létesítési engedélyük.
A kormányhatározat a területre vonatkozó rendelet felfüggesztése mellett 2020. december 22-ig hatályban hagyta a vizek hasznosítására, védelmére, kártételeinek elhárítására és a létesítményekre vonatkozó szabályozás alóli mentesítést is. Azt, hogy egyszerűsíteni kell a zöldberuházások szabályozását, a visszasajtolási rendszert pedig át kell alakítani, már a zöldgazdaság fejlesztési program is előírta. A most felfüggesztett szabályozás szerint ez évtől a hazai önkormányzatoknak és az agrárcégeknek az európai uniós elvárásokkal összhangban vissza kellene juttatniuk a földbe az általuk használt termálvizet. Ez ellen tavaly a több száz érintett agrárcégen belül főként dél-alföldi zöldség- és virágtermesztők tiltakoztak, ugyanis ebben a térségben van régebbi hagyománya a termálvízzel fűtött, fóliás gazdálkodásnak, és ugyanitt jellemző, hogy a kutak nem párban, vagyis visszasajtoló egység nélkül létesültek. Ezek a gazdák azt mondják, hogy a visszasajtolással járó költségek jelentősen rontanák a versenyképességüket, főleg, hogy szlovákiai és romániai riválisaikat nem sújtja hasonló szabályozás. Arra is hivatkoznak, hogy a víz visszajuttatását a talaj szerkezete sem teszi mindenütt lehetővé, máshol pedig a termelő kutak túl nagy sűrűsége az akadály.
A felhasznált termálvíz viszszasajtolása mögött környezetvédelmi és vízgazdálkodási megfontolások szólnak. Magyarországon ráadásul éppen a víz után egyre mélyebbre fúró dél-alföldi kutak hoznak fel olyan sok vizet, hogy visszasajtolás nélkül veszélybe kerülhet a víz pótlása.
A fenti kormányrendelet azonban nem a vízpótlás mérlegelése alapján született, hanem a mezőgazdasági termelők érdekében. A fenti panaszok mellett ugyanis más baj is van: mostanra leálltak az agrárcégek új termálvíz-beruházásai, mert nem indult újra az ezeket segítő KEOP támogatási rendszer sem. Igaz, termelő kút lefúrásához most is lehet igényelni 50 millió forintot egy FVM-rendelet szerint, csakhogy a visszasajtoló kúthoz már nem jár pénz.
Kifutó projektek
„Egy-egy termálkút lefúrása 150-250 millió forintba kerül, a visszasajtoló viszont műszaki okokból ennél jóval többe” – közölték lapunkkal a szakma egyik hazai kivitelező cégénél, a Brunnen Hőtechnikánál, amely már nemigen kap új megrendelést a mezőgazdaságból. A szakma hazai legnagyobbja, az Aquaplus – amely a tendereken főként a toplistamásodik szereplőjével, a Vízkutató és Fúróval mérkőzik meg – 100-200 milliós árral dolgozik. Az Aquaplusnál is megcsappantak az új megbízások, bár még vannak kifutó projektjei.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.