BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sokba kerülnek az orvoslátogatók

Szakértők és a döntéshozók is azzal kalkulálnak: a jövőben kevesebben foglalkoznak majd gyógyszerismertetéssel. Az orvoslátogatók után fizetendő regisztrációs díjból a költségvetés az idén a tavalyinál csak 2 milliárd forinttal számít több bevételre, holott a tételes öszszeg a tavalyi kétszerese.

A gyógyszerpiaci megszorítások, köztük az orvoslátogatók után fizetendő díj duplájára, 10 millió forintra emelése miatt több száz fővel csökkentették dolgozóik létszámát a hazánkban jelen lévő innovatív gyógyszergyártók. Volt olyan cég, amelynél a leépítés mértéke meghaladta az 50 százalékot. Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének igazgatóhelyettese, Dávid Tamás tájékoztatása szerint könnyen lehet, hogy a gyógyszeripar elmúlt 20 éves történetének legnagyobb leépítési hulláma kezdődött el. A Széll Kálmán-terv ugyanis ebben az esztendőben 83 milliárd, az az után következő két évben pedig 120-120 milliárd forint megtakarítással számol a gyógyszerkaszszában, amelynek nyomán a gyógyszergyártók is további komoly megszorításokra kényszerülnek. A magyarok is, amelyek közül a Sanofi-Aventisnél jelentős létszámcsökkentés volt, az Egis az orvoslátogatók 10 százalékát elbocsátotta, a Richter létszámstopot vezetett be, a Teva pedig belső költségcsökkentéssel igyekszik átvészelni az időszakot – tudtuk meg Ilku Líviától, a Magyosz igazgatójától.

A gyógyszerpiaci szereplők becslései szerint az orvoslátogatók utáni extra kiadás miatt összességében akár ezer fővel is csökkenhet a gyógyszerismertetők száma. Az adatok alá is támasztják a várakozásokat: míg tavaly év közepén még 2700, jelenleg már alig több mint 1800 név szerepel az orvoslátogatói regiszterben, ez 30 százalékos csökkenést jelent. Kertész Balázs, az egészségügyi piacot rendszeresen elemző Szinapszis Piackutató Kft. ügyvezető igazgatója ennek egyik okaként azt nevezte meg, hogy egy orvoslátogató bizony sokba – bérekkel, járulékokkal, juttatásokkal, valamint a költségvetésnek fizetendő összeggel együtt – akár 25 millióba is kerülhet a cégének. A szakember szerint ezért is valószínű, hogy a jövőben sokkal inkább a patikusok, semmint az orvosok felé irányul majd a gyógyszerismertetési tevékenység. Ebbe az irányba mozdíthatja a piacot az a várhatóan áprilistól hatályos rendelkezés is, amely szerint az orvosok csak hatóanyagot írhatnak fel a receptre, és a gyógszerész dönti majd el, milyen, azt tartalmazó készítményt ad ki a betegnek.

Korai lenne azonban még temetni az orvoslátogatói munkát – véli Szabó Attila, a Ventiv Kft. üzletágvezetője. A cég többek között megosztott orvoslátogatással foglalkozik, vagyis saját orvoslátogatókkal dolgozik, akik több gyógyszergyár készítményét is promotálják. Az ilyen szolgáltatásokat most mind több gyógyszercég keresi – mondja –, a baj csak az, hogy a szolgáltatók egy része az adóelkerülés érdekében regisztráció nélkül foglalkoztatja az orvoslátogatót. A szakhatósági ellenőrzés pedig esetleges, emiatt viszont a tisztességesen működő cégek jelentős versenyhátrányba kerülnek.

Nem sokat tudtak tenni egy másik, a fizetési kötelesség elkerülésére irányuló trükk ellen eddig. Ennek lényege, hogy a cégek az orvoslátogatókat ki-, majd újra bejelentik, miután az évi 10 millió forintot munkanapokra arányosítva kell megfizetni. Ez egészen addig tartott, míg a kormány a közelmúltban nem döntött a gyógyszerismertetést végzők nyilvántartásba vételi díjának radikális emeléséről; a tavalyi 12200 forinttal szemben ez évtől 100000 forintra emelkedett ez az összeg.

Haiman Éva-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.