A legnagyobb hazai munkaadói érdekvédelmi szervezet, az MGYOSZ tagszervezetei körében az elmúlt hetekben felmérést készített, melyben a munkavállalókkal kapcsolatos elvárásokról és a hazai oktatási rendszer átalakításáról kérdezték a cégvezetőket. Az eredményeket összefoglalva elmondható, hogy a munkaadók szerint a felsőoktatási keretszámok csökkentése összhangban van az egyre csökkenő munkaerő-kereslettel, de mindez önmagában nem elegendő a képzési rendszer és a munkaerőpiac igényeinek összehangolására, hiszen a képzések tartalmára is figyelmet kellene fordítani.
A felmérés kiemelten koncentrált a fiatal munkavállalók elhelyezkedési lehetőségeire. Az eredmények alapján az egyik legfontosabb megállapítás, hogy a vállalkozások ugyan nyitottak a fiatal munkavállalókra, de sok esetben tapasztalják, hogy hiányzik az együttműködési készség a fiatalok részéről, gyakran túlzott elvárásokkal érkeznek a cégekhez, amely megnehezíti a beilleszkedési és tanulási folyamatot, ráadásul sokan közülük nincsenek tisztában a munkaerő-piaci értékükkel - közölte az MGYOSZ.
Az iskolából hozott tudás minőségét szinte minden megkérdezett munkáltató kifogásolta. A felmérésben részt vevő cégek szerint jellemzően nem piacképes a fiatalok tudása és hiányoznak a gyakorlati ismeretek. Egy vagy két idegen nyelv magas szintű ismerete ugyanakkor sokszor elegendő lehet az alkalmazáshoz, hiszen ebben az esetben a munkáltatók gyakran hajlandóak befektetni a szakmai továbbképzésbe.
A munkavállalók oktatása, a vállalati képzési és az ösztöndíjrendszerek tekintetében élesen külön kell választani a tőkeerős, főként nagyvállalati körbe tartozó cégeket és a szűkösebb forrásokkal rendelkező kisebb vállalatokat. Előbbiek vagy saját képzési rendszert működtetnek, vagy helyi intézményékkel működnek együtt a szakember-utánpótlás biztosítás érdekében, míg utóbbiak ilyen jellegű tevékenységet jellemzően nem engedhetnek meg maguknak - olvasható a közleményben.
Az MGYOSZ felmérése rávilágított arra is, hogy a gazdasági válság miatt a munkáltatók egyre kevésbé tervezik a foglalkoztatás bővítését, amennyiben igen, akkor is inkább a gyakorlattal rendelkező munkavállalókat részesítik előnyben a fiatal, szakmai tapasztalattal nem rendelkező diplomásokkal szemben. A diplomás pályakezdők közül eddig is sokan kényszerültek arra, hogy alacsonyan kvalifikált állásokban helyezkedjenek el, akár betanított munka, vagy jobb esetben technikusi munkakörökben, de mindez a jövőben könnyen általánossá válhat.
„Az MGYOSZ véleménye szerint a képzések – akár szakképzés, akár felsőoktatás – minősége és tartalma kívánnivalót hagy maga után Magyarországon, ugyanakkor a legnagyobb hazai munkaadói szervezet üdvözli azokat a kormányzati törekvéseket, melyek arra irányulnak, hogy a képzési rendszert és azok tartalmát a munkaerő-piaci igényekhez alakítsák. Meggyőződésem, hogy összehangolt lépésekre van szükség a hazai oktatási rendszer átalakításában, hiszen enélkül elképzelhetetlen a foglalkoztatás hosszú távú és fenntartható növekedése Magyarországon” – mondta Rolek Ferenc, az MGYOSZ alelnöke.
Az MGYOSZ véleménye szerint a felsőoktatási keretszámok csökkentésének együtt kell járnia a következőkkel:
• A felsőfokú képzések minőségének javítása, több figyelem a gyakorlati oktatásra.
• A humán tudományágakkal szemben a természettudomány területeinek erősítése, beleértve a műszaki és informatikai szakterületet is. Az egyébként jó minőségű jogász- és közgazdászképzés keretszámainak újragondolása, mivel ezen szakemberek iránt folyamatos a kereslet.
• A szakképzés, a technikusképzés rendszerének mind számában, mind minőségében történő erősítése.
• A munkavállalóit képezni szándékozó munkáltatók számára új források biztosítása. Jelenleg a saját munkavállaló képzését nem lehet a szakképzési hozzájárulás terhére elszámolni, noha a kkv-k számára ez volt az egyetlen forrás munkavállalóik képzésére.
• A fiatalok foglalkoztatására továbbra is erős motiváló START-kártya rendszer fenntartása.
• A gazdasági szereplőknek, az érdekképviseleteknek, a képzőintézményeknek és az állami szereplőknek – így az egyes tárcáknak egymás között is – szoros együttműködésben kell dolgozniuk a versenyképes oktatási rendszer kialakítása érdekében. Csak így lehetséges a megfelelően képzett és motivált munkaerő megteremtése, a felsőoktatásból kimaradó fiatalok számára a megfelelő alternatíva biztosítása.
• Az MGYOSZ továbbá támogatja a magyar kormány irányából elindult törekvést, melynek célja, hogy a fiatalság az európai szabályok között is hátrányos helyzetű csoportnak minősüljön. Így a foglalkoztatási és képzési támogatások körében a fiatalok alkalmazásának célzott támogatása kikerülne a „de minimis” körből, amely ösztönözheti a vállalkozásokat a fiatalok alkalmazására és képzésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.