„A jó szakma felér egy diplomával” – idézte a fesztivál mottóját Szilágyi János, a versenyt szervező Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) oktatási és képzési igazgatója. Úgy vélekedett, az új felsőoktatási törvényben szűkre szabott állami férőhelyek miatt a jövőben felértékelődhet a szakmunkáspálya jelentősége, és egyre több lesz az olyan fiatal, aki az érettségi megszerzése után egyéves technikumi képzéseken szerez magának szakmunkás-bizonyítványt.
A versenyeket a Nemzetgazdasági Minisztériummal közösen hirdeti meg az MKIK, ezeken a nappali tagozatos végzős szakiskolai és szakközépiskolai tanulók indulhatnak. Az írásbeli elődöntőket a 23 területi kamara bonyolította le. Ezt követően hat szakmában – bőrdíszműves, erősáramú elektrotechnikus, férfiszabó, fodrász, női szabó, villanyszerelő – a legtöbb pontot elért versenyzők számára válogatóversenyeket szerveztek, hogy valóban a legjobbak kerüljenek az országos döntőbe. Az idén minden eddiginél többen, összesen 6300-an indultak az országos versenyen, s közülük a legjobbak az eredményhirdetés után a szakmai zsűri igazolása alapján szinte azonnal megkapják a szakmunkás-bizonyítványt.
Növelte a mostani verseny tétjét, hogy legjobbak közül a legeslegjobbak képviselhetik Magyarországot az őszi belgiumi EuroSkills és a 2013-as lipcsei WorldSkills szakmai versenyeken. Szilágyi János szerint a nemzetközi megmérettetés lehetősége is inspirálóan hat a fiatalokra: ezúttal sokan már kiemelkedő tudással, nagy felkészültséggel jöttek az versenyre.
A Szakma Sztár Fesztivál döntőjét felhasználták arra is, hogy négy (irodai infokommunikáció, mechatronika, faipari gépkezelő, takarító) szakmában válogatóversenyeket szervezzenek. Egyidejűleg három (virágkötő, fodrász, festő) szakmában tartottak bemutatót azok a fiatalok, akik már kvalifikálták magukat az idei kontinensviadalra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.