BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyógyászati segédeszközök: veszélybe kerülhet az ellátás

A gyógyászati segédeszközre szoruló 1-1,2 millió ember drágábban vagy gyengébb minőségben juthat hozzá a számára szükséges termékhez, ha a kormány tovább szigorít a támogatási rendszeren – véli Tóth Zoltán. Az Orvostechnikai Szövetség leköszönő főtitkára szerint hétmilliárdot lehetetlen fél év alatt megspórolni, és a gyártó, forgalmazó cégek közül is sok csődbe mehet

– Több mint 8 milliárd forintot kellene megtakarítani a gyógyászati segédeszközök támogatásából ahhoz, hogy tarható legyen az idei támogatási előirányzat. Az Orvostechnikai Szövetség szerint a betegterhek növelése helyett más módon is elérhető ez. Mi a javaslatuk?

Sok van. Például a gyógyászati segédeszközök általános forgalmi adójának csökkentése. Ez megoldható úgy is, hogy a költségvetés bevételei nem csökkennek, sőt, éves szinten mintegy 2 milliárd forinttal kevesebbet kellene támogatásra fordítani, és a betegek kiadásai is 9 százalékkal csökkennének. Javasoltuk azt is, hogy a szűrőbuszokon ne lehessen gyógyászati segédeszközt tb-támogatással felírni. Csak ez önmagában évi 2-3 milliárd megtakarítást hozna.

– Milyen következményekkel jár, ha mégis a támogatások csökkentése mellett dönt a kormány?

Azzal nem csak betegek százezreinek terhei nőnek radikálisan, de romlik az ellátás színvonala, és gyógyászati segédeszköz vállalkozások százai mehetnek tönkre. De nem csak a támogatáscsökkentés a probléma, hanem az is, hogy bármit is teszünk a költségvetésből hiányzó milliárdok előteremtése érdekében, már lépnünk kellett volna. Február 1-jén ugyan bevezettek néhány intézkedést, ezek talán hoznak 1-1,5 milliárd forintot. A maradék 7 milliárdot fél év alatt kellene megspórolni, ami szinte lehetetlen. De még meg sem születtek az erre vonatkozó jogszabályok.

– A támogatások lefaragása nyomán kevesebben, és/vagy drágábban juthatnak hozzá az önök termékeihez, miközben tagvállalataik már 8 éve nem emelhették meg a tb-támogatott termékeik árát. Előfordulhat-e, miként a gyógyszercégeknél, hogy a restriktív támogatási politika miatt a gyógyászati segédeszközöket gyártó-forgalmazó cégek is kivonják termékeiket a piacról?

Ennek elkerüléséhez be kell vezetni az évenkénti, inflációt követő árkorrekciót. Egy piacgazdaságban nem várható el, hogy egy termelő vagy importőr a termelői ár, valamint a saját kereskedelmi, logisztikai, szolgáltatási költségei összegénél olcsóbban adja a termékeit, mert akkor tönkremegy. A gyógyászati segédeszköz-ágazatban közel sincsenek olyan árrések és haszonkulcsok, mint például a gyógyszergyártásban és -forgalmazásban, pedig már ők sem tudják lejjebb szorítani az áraikat. Ma Magyarországon több száz kis- és közepes vállalkozás, egyéni vállalkozó, kereskedő foglalkozik gyógyászati segédeszközzel. Ezek mintegy tízezer embernek adnak munkát. Az ő megélhetésük ugyanúgy veszélybe kerülhet, mint a betegek megfelelő ellátása. Hiszen ugyan olcsóbb, de rosszabb minőségű segédeszközök jelennek meg.

– Kísértetiesen hasonlít a gyse területén körvonalazódó helyzet arra, amire a gyógyszerellátással kapcsolatban a gyártók és forgalmazók már figyelmeztettek: a megszorítások miatt termékek tűnhetnek el, arról meg már ne is álmodjanak, hogy új, innovatív készítményekhez jutnak hozzá.

Hazánkban a gyógyászatisegédeszköz-kiadások háromszor, négyszer kisebbek, mint a nyugat-európai átlag. 2007-ben született meg „a biztonságos és gazdaságos gyógyszer-, és gyógyászati segédeszköz ellátásról” szóló törvény. Az ennek nyomán megvalósult gyakorlat azonban oda vezetett, hogy ma a gyógyászati segédeszköz-ellátás sem nem biztonságos, sem nem gazdaságos.

A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.

-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.