Aligha tekinthető véletlennek, hogy az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség (EU-OSHA) a stresszel kapcsolatban olyan pályázatot hirdetett meg, amely a megelőzésre helyezi a hangsúlyt. A túlzott stressz immár bizonyítottan súlyos károkat okoz Európának.
A közvetlen mutatók közül a legriasztóbb, hogy az európai uniós bruttó hazai termék (GDP) 4 százalékát viszi el a stressz. Arra is fény derült, hogy az Európai Unióban évente közel 23 millió dolgozónál jelentkezik valamilyen egészségügyi probléma, amelyek jelentős része a munkavégzéshez kapcsolódik, és a stressz a második leggyakrabban előforduló, munkához köthető egészségügyi probléma, ami a munkahelyi hiányzások 50–60 százalékának hátterében áll.
A stressz okozhat gyakori fejfájást, izomfájdalmakat, szerepet játszhat szív- és érrendszeri, valamint mozgásszervi megbetegedésekben. Emellett nyomot hagy a munkavállaló hangulatán is: ingerlékenység, apátia, koncentrációzavar gátolhatja a minőségi munkavégzést, és növelheti a munkahelyi balesetek kockázatát. Ráadásul nem csupán a munkavállalók életére van jelentős hatással, de a betegszabadságok, a korai nyugdíjazás költségein, illetve a magas fluktuációból fakadó ráfordításokon, a bevételek elmaradásán keresztül egy-egy vállalat és így az egész gazdasági rendszer működését is negatívan befolyásolja. Mindezt így együtt nézve teljesen nyilvánvaló, hogy komoly egészségügyi és gazdasági problémakötegről van szó.
Ez késztette Magyarországon a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségét (MGYOSZ) arra, hogy benevezzen az említett pályázatra. Mint Rolek Ferenc alelnök elmondta: az MGYOSZ alapvető feladatának tekinti, hogy minél jobban segítse a hazai vállalkozásokat. Ebbe a körbe nemcsak a szokásos adózási, pénzügyi, foglalkoztatási kérdések tartoznak bele, hanem a munkahelyi stressz, sőt lehet, hogy a jövőben még a munkavédelem és az esélyegyenlőség is.
A szövetség képviselője ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy „a stressz része az életünknek, ezt tudomásul kell venni, ráadásul a mostani válság következtében a bizonytalanság óriási stresszfaktor lett”. Rolek Ferenc szerint fontos tudatában lenni ennek az összetett problémának, és csökkenteni azokat a hatásokat, amelyek a stresszt előidézik vagy növelik. Ezért éltek a lehetőséggel, és csatlakoztak a foglalkoztatási biztonság és az egészségtudatosság erősítését szolgáló IOSHA2 programhoz. Az öt partnerükkel közösen kialakított pályázat nyert, és az MGYOSZ-t az a megtiszteltetés érte, hogy rábízták a koordinációs feladatok ellátását. Összesen hat ország – Ausztria, Horvátország, Magyarország, Montenegró, Románia és Szlovénia – működik együtt a 205 ezer eurós összköltségvetésű projektben, amelyhez az EU 164 millió eurós támogatást nyújt. A résztvevők vállalták, hogy mindent megtesznek a stresszmegelőzés népszerűsítése érdekében, kiadványokat, oktatófilmeket készítenek, szakmai konferenciákat szerveznek, és mielőbb összegyűjtik a legjobb gyakorlatokat a stressz megelőzésére vagy csökkentésére, a jó munkahelyi helyreállítására. „Meggyőződésünk, hogy olykor akár kifejezetten egyszerű technikákkal is elkerülhető a túlzott munkahelyi stressz, ami a dolgozóknak és a vállalkozásoknak is elemi érdeke” – tette hozzá az alelnök.
Az első IOSHA programot, amelynek témája a munkahelyi biztonság és a munkahelyi balesetek csökkentése volt, szintén a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége koordinálta – tájékoztatta lapunkat Rolek Ferenc. Az elmúlt években a szövetség összesen nyolc nemzetközi projektben vett részt vezetőként vagy partnerként. Ezek segítségével munkaerő-piaci kérdésektől kezdve az információs technológiákon keresztül a munkahelyi egészségmegőrzésig számos programban vállalt meghatározó szerepet a hazai munkaadói szervezet. Most ugyanerre készül a stressz enyhítése érdekében is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.