A munkaadók bizonytalannak látják a munkaerőpiac helyzetét 2012 harmadik negyedévében Magyarországon és Európában is. Nálunk a munkáltatók kivárnak, prognózisaik viszonylag stabilak a Manpower Munkaerőpiaci Felmérése szerint negyedéves összehasonlításban, ugyanakkor éves szinten a mutató 3 százalékpontot romlott. A harmadik negyedévben a megkérdezett 750 hazai munkaadó 11 százaléka tervez munkaerő-felvételt, 13 százaléka elbocsátást, míg 71 százalék szerint nem lesz változás, vagyis a munkaadók csaknem háromnegyede megtartaná munkavállalóit a következő negyedévben. Mindennek eredményeként a Manpower Munkaerő-piaci Mutató értéke -2 százalék Magyarország esetében erre a nyárra.
Hogyan látja vállalatánál/szervezeténél a munkaerő létszámának alakulását a szeptember végéig hátralévő, három hónap során, a jelenlegi negyedévhez képest? Ez az a kérdés, amit a ManpowerGroup negyedévente ismétlődő felmérése során a világ 41 országában több mint 65 ezer munkáltatónak feltesznek. A 2012 júliusától szeptemberig tartó időszakra vonatkozó válaszokból egyértelművé vált: senki sem derűlátó igazán. „Ugyanakkor a világszerte vizsgált országok közül Magyarország mellett Csehországban, Spanyolországban, Görögországban, Írországban és Olaszországban több a tervezett munkaerő-elbocsátás, mint felvétel” – állapította meg Szekeres Katalin, a ManPower Magyarország marketing vezetője.
„Nyolc régióból hatban negatív kilátásokat jeleztek előre a munkaadók” – közölte Kiss Judit, a Manpower Magyarország ügyvezető igazgatója. A jelenlegi felmérés szerint a Dél-Alföldön a legrosszabbak a kilátások: a mutató itt -9 százalékon áll, és mindössze 1 százalékponttal előzi meg a Dél-Dunántúl. Közép-Dunántúlon és Észak-Magyarországon ugyancsak pesszimisták a munkaadók: a mutató itt -5, illetve -4 százalékon áll. Mindössze két régióból jeleztek pozitív szándékot, a legjelentősebbet (12 százalék) a Nyugat-Dunántúlról, s legfeljebb még Közép-Magyarország erősíthet.
A vizsgált kilenc szektorból négyben jeleztek pozitív felvételi kedvet a munkaadók. A legerősebb felvételi szándék a szállítmányozás, raktározás és kommunikáció, valamint a nagy- és kiskereskedelem területén tapasztalható, a mutató mindkét szektorban 6 százalékon áll. Négy szektorban negatívak a kilátások, különösen az építőiparban , ahol -22 százalékon áll a mutató. Igen gyenge a felvételi szándék a köz- és szociális szférában, valamint a közüzemi szolgáltatások területén is, -5, illetve -4 százalékkal.
„Figyelmeztető jel a turizmus és vendéglátás számára, hogy a foglalkoztatási kedv mind az előző negyedévhez, mind a tavalyi évhez képest jelentősen gyengült” – tette hozzá Kiss Judit. A másik kritikus helyzetű szektor – ahol a szezonális hatások miatt hagyományosan erősödésre lehetett volna számítani – az építőipar, itt a munkaadók csaknem negyede tervez elbocsátásokat.
Globálisan Indiában, Tajvanon és Brazíliában a legoptimistábbak a munkáltatók – itt a szolgáltatóiparban tapasztalható óriási kereslet a kiemelkedő felvételi hajlandóság forrása. A hitelválság nem meglepően világszerte érezteti a hatását, ugyanakkor leginkább az eurózóna országait sújtja. A görög, az ír és a spanyol munkaadók a legpesszimistábbak 2012 harmadik negyedévének kilátásait tekintve, s úgy tűnik, a német gazdaságból kezd kifogyni a gőz. A vizsgált 41 ország közül 33-ban, különböző mértékben, de pozitív felvételi kedvről számoltak be a munkaadók, és ezek közül 32 országban alig változott a mutató az előző negyedévhez képest. Ugyanakkor a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva 26 országban borúsabbak a kilátások.
„Világosan látszik, hogy az európai piacokon elhúzódó bizonytalanság és aggodalmak továbbra is nyomást gyakorolnak a munkaadókra, és ezt leginkább a négy egymást követő negyedév után csökkenő német adat támasztja alá” – mondta Jeffrey A. Joerres, a ManpowerGroup elnök-vezérigazgatója.
Mindeközben ugyanakkor úgy tűnik, hogy az amerikai munkaerőpiac két év után készenléti üzemmódba kapcsolt, és bár jelentős munkahelyteremtés eddig nem tapasztalható, a megfelelő képzettséggel rendelkező álláskeresők esélyei már javultak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.