A tavalyinak mintegy az ötvenszeresét fizetik be bírságként az idén Oroszországban azok az olajcégek, amelyek az olaj mellett felhozott gázt hasznosítás nélküli elégetik.
Denisz Hramov orosz környezetvédelmi miniszter-helyettes bejelentése szerint a szabályszegő vállalatok befizetéseiből ebben az évben 16,5 milliárd rubel (500 millió dollár) bevétele származhat az ország költségvetésének, számol be a RIA Novoszty hírügynökség.
A kormány két éve azért döntött a büntetés bevezetéséről, hogy véget vessen az olajmezőkön folyó, masszív gázégetésnek, szakszóval a gáz elfáklyázásának. A büntetést akkor vetik ki, ha az érintett cégek a nekik engedélyezett elfáklyázás mértékét legalább 5 százalékkal túllépik.
Eddig csak két társaság úszta meg a fizetést: a Szurgutnyeftyegaz és a Tatnyefty. Elemzők szerint e téren az állami tulajdonú Rosznyefty szerepel a legrosszabbul. (Korábban a Mol arról számolt be, hogy nyugat-szibériai lelőhelyén gázturbinákat telepített a felhozott gáz hasznosítása, a turbinák által termelt villamos energiát az olajmező létesítményeinek üzemeltetésére használja.)
2010-ben Oroszországban az olaj mellett felhozott járulékos gáznak még a felét elégették a Világbank adatai szerint, ez körülbelül 35 milliárd köbmétert tett ki. (Ennyi gázból 3,5 évig ki lehetne elégíteni a magyarországi gázigényeket.)
Az elfákláyázás egyik oka, hogy a gázvezetékek messze vannak azoktól a gázvezetékektől amelyekbe be lehetne táplálni a gázt. Az orosz kormány először 2009-ben szólította fel az olajcégeket, hogy hasznosítsák a felhozott gázt. Az azóta kivetett büntetés miatt viszont több olajmezőn gazdaságtalanná válhat a termelés a Szkolkovo energiaközpont aggodalma szerint. Hramov is úgy látja, hogy jövőre csökkenteni kellene a bírság mértékén.
Az oroszországi olajtársaságok 2012-14-ben együtt 63 milliárd rubelt szánnak olyan beruházásokra, amelyekkel elejét vehetik a gáz elpocsékolásának Szergej Smatko energiaminiszter márciusi közlése szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.