Innen meg lehet tudni, mennyien várnak a kiemelt – de nem életmentő - műtétekre az egyes térségekben, ezen belül kórházakban, és hogy milyen várakozási idővel kell számolni. Az adatokból az is kiderül: attól, hogy online követhetők, még nem rövidebbek ezek a listák.
A legtöbbet továbbra is a gerincstabilizáló műtétekre, a térd- és a csípőprotézis-beültetésre kell várni. Az előbbire átlagosan 669 napot, míg az utóbbiakra majdnem három, illetve csaknem két évet. A sor azonban nem ezeknél a beavatkozásoknál a leghosszabb: az ezekre várók összlétszáma a 20 ezret sem éri el, miközben szürkehályog-műtétre már több mint 26 ezer beteget jegyeztek elő.
Nyitott szívműtétet az országban csak két helyen, az Országos Kardiológiai Intézetben és a Debreceni Tudományegyetemen végeznek, így nem véletlen, hogy erre 208 nap az átlagos, míg a gyerekek esetében az egy évet is meghaladja az átlagos várakozási idő. A szívkoszorúér-szűkületnél alkalmazott úgynevezett stentek beültetése is lassan halad, ha nem sürgős a beavatkozás most átlagosan 98 napot kell várnia rá a már előjegyzett 4091 betegnek.
Általában igaz, hogy anyagi források hiányában a drága vagy nagyszámú beteg számára szükséges beavatkozások esetében a kórházak nem tudnak azonnali, vagy legalább is rövid időn belüli ellátást biztosítani minden páciensnek. Ez pedig ma már nem csak a terápiás, hanem a diagnosztikai célú beavatkozásokra is igaz.
A kényszerű várakozás különösen aggasztó akkor, amikor valamilyen komoly betegség gyanúját kellene megerősíteni, márpedig a diagnosztikus szívkatéterezés ilyen. Mégis, ma átlagosan több mint három hónapba telik, míg egy beteget ily módon megvizsgálnak. Hasonló a helyzet a szív elektrofiziológia vizsgálatával, amire a listán lévő 332 betegnek átlagosan 52 napot kell várnia.
A leggyorsabban egyébként a kézsebészeti operációkat végzik el, ezeknél mindössze 14 nap az átlagos várakozási idő.
A www.oep.hu weboldalon azok, akiket már felvettek valamilyen várólistára, az úgynevezett esetazonosítójuk megadásával megtudhatják, várhatóan mikor kerülnek sorra. Azoknak is tájékoztatást nyújtanak, akiknek valamelyik várólistára kell feliratkozniuk. Itt ugyanis megtudhatják, hogy melyik intézményben mikor kerülhetnek sorra.
Az országos várólista nyilvántartást a jogszabályok értelmében az OEP vezeti, a várólistákat azonban továbbra is az egyes kórházaknak kell kezelniük. A kórházak vehetnek fel betegeket az intézmény várólistájára, és személyes kapcsolatot is csak ők tarthatnak a betegekkel. Az OEP adatvédelmi okokból ugyanis a TAJ számot kezelheti, de nem láthatja a betegek nevét, lakcímét, egyéb elérhetőségeit.
Várólista hossza*
Csípőprotézis-műtét 622
Szürkehályog-műtét 367
Gerincstabilizáló műtét 669
Nyitott szívműtét 208
Sérvműtétek 200
Gerincsérv-műtét 136
Szemhéj-műtét82
Pajzsmirigy 105
Térdprotézis-műtét 846
Mandulaműtétek 44
Diagnosztikus szívkatéterezés 98
Elektrofiziológiás szívvizsgálat 52
*átlagos várakozási idő jelenleg (nap)
Forrás: OEP
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.