A vádirat szerint a gátszakadás talajtörés miatt következett be, ami számos okra vezethető vissza – például a nyolcvanas években rosszul választották ki a zagytározó helyét. Az ügyészség szerint azonban a katasztrófához az üzemeltetéssel kapcsolatos okok is hozzájárultak.
Fejes Péter ügyész például azt mondta, hogy a katasztrófahelyzetet már egy órával a gátszakadás előtt jelezték a műszerek, ám a társaságnál senki nem tett érdemi intézkedést, írja a Népszabadság.
Bánáti János, az elsőrendű vádlott védője a lapnak úgy nyilatkozott, hogy Bakonyi Zoltán, a cég vezérigazgatója nem ismeri el bűnösségét a vádpontokban. Szerintük az általuk idézett szakértői anyag homlokegyenest ellentmond a vádiratban idézett szakvéleménynek.
Az ügyész közlése szerint az ingatlanban keletkezett összes kár eléri a 3,47 milliárd forintot, a lakosság ingóságaiban 4,66 milliárdos kár keletkezett. Az állam által átvállalt közvetlen kár csaknem 23 milliárd forint, ügyintézés alatt van további 11 milliárd forint összegű kárigény. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium részéről 10 milliárd forint polgári jogi igényt jelentettek.
Az ügyész szerint a katasztrófában a környezetkárosítás és a természeti károk mértéke jelentős: a Torna patak és a Marcal élővilága teljesen kipusztult, az iszapömlés több mint 550 hektár Natura 2000, fokozottan védett területet semmisített meg vagy veszélyeztetett.
A vádirat ismertetése után Magyar György, a sértettek jogi képviselője összesen több mint 380 millió forint összegű kártérítési igényt jelentett be, amelyet a bizonyítási eljárást követően pontosítanak. A tárgyaláson kilenc sértett is megjelent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.