Ugyanez az áruokmány szerinti mennyiségi csökkenést tekintve 79,39, valamint 43,86 százalék. A gyorsjelentés hozzáteszi: 50 ezer forintos tonnánkénti árakat alapul véve csak ezen a két vizsgálati ponton 1 milliárd forintos forgalomcsökkenés következett be azzal, hogy „a korábbi év gyanús kiszállítói, vásárlói szinte kivétel nélkül eltűntek”. Mivel az árak ennél a mai piacokon némileg magasabbak, az összeg még alulbecsültnek is tűnik.
A zuhanás oka a július elsejétől élő fordított áfa, mely a gabonaféléket, az olajos magvakat valamint egyes fehérjenövényeket érinti. A vásárlói lánc végén fizetendő áfa ugyanis lehetetlenné tett olyan típusú áfacsalásokat, amelyeket a termények fiktív utaztatásával valósítottak meg. Korábban a célpontország ezen a téren Szlovákia, Románia és Szerbia volt, ezeken a határszakaszokon „tűntek el” szállítmányok.
„Egyértelmű, hogy a feketekereskedelem a fordított áfa bevezetése miatt csökkent. Akik ma külföldre viszik az árut, azok legálisan teszik ezt, de ez néhol csak a korábbi forgalom tizede” – nyilatkozta lapunknak Vancsura József. A Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke elmondta: „a fordított áfa bevezetése elérte a célját, és – Romániához hasonlóan – megtisztította a piacot.” Az elnök ugyanakkor hozzátette: „az adócsalók ma más árukkal dolgoznak – műtrágyával és húsfélékkel –, ezért a jövőben indokolt lenne kiterjeszteni a rendelkezést más árucsoportokra is.
„Részletesebb adatok ugyan nem állnak a rendelkezésünkre, de tapasztalataink azt mutatják, hogy történt tisztulás a gabonakereskedelemben” – nyilatkozta a Világgazdaságnak Pótsa Zsófia. A Magyar Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és -Kereskedők Szövetségének főtitkára elmondta: „további fejlemény az is, hogy ma már a nagyobb gabonavásárlók jelzik, hogy közvetlenül termelőktől tudnak árut venni, a gyanús közvetítők eltűntek. Ez jó hír” – tette hozzá.
A főtitkár szintén azon a véleményen van, hogy a rendelkezést egyéb árucsoportokra is ki kellene terjeszteni, ezt a szövetség kezdeményezni is fogja. „Aggasztó, hogy a csalók olyan feldolgozott termékeket keresnek céljaikra, amelyek nem esnek a fordított áfa hatálya alá. Jellemzően ilyen áruk a különböző lisztek és darák, mint például a szójadara.”
Segítik a sertéstartókat
Segítséget kapnak a sertéstartók, ha a fordított áfa bevezetése miatt átmenetileg pénzügyi zavarba kerülnek – nyilatkozta Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter vasárnap az MTV Híradónak. A kormány a múlt héten döntött arról, hogy az egyes növényi termékeknél már bevezetett fordított áfát kiterjesztik az élő sertésre és a félsertésre is. A sertéstartó gazdák attól tartanak, hogy likviditási gondba kerülnek, hiszen ezzel a vevő az áfát nem az eladónak, hanem közvetlenül az államnak fizetné meg. A tárcánál a változások nyomán több 10 milliárdos bevétellel számolnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.