Az Ernst & Young MTI-hez eljuttatott elemzése szerint a tranzakciók száma alapján csupán Csehország, Románia, Szerbia és Törökország mutat növekedést a közép- és délkelet-európai régióban. A fúziók és felvásárlások piacán még mindig többségben vannak a belföldi tranzakciók és a stratégiai befektetők a régióban, miközben elmaradtak a korábban jellemző, Magyarországról és Romániából külföldre irányuló befektetések.
A felmérésben érintett országokban (Bulgária, Horvátország, Csehország, Görögország, Magyarország, Lengyelország, Románia, Szlovákia, Szlovénia, Szerbia és Törökország) a vállalati összeolvadások és felvásárlások terén 546 lezárt ügylettel, 11 százalékos tranzakciószám visszaesés tapasztalható az előző év első féléves adataihoz viszonyítva. Az M&A piac becsült mérete harmadával csökkent a régióban.
Az Ernst & Young által a világ különböző pontjain megkérdezett vállalatvezetőknek már csak mindössze negyede tervez bármilyen felvásárlást a következő 12 hónapban, ami 16 százalékos visszaesés az előző év azonos időszakához képest. Míg hat hónappal ezelőtt a megkérdezettek több mint fele bízott a világgazdaság fellendülésében, mostanra csupán 22 százalékuk gondolkodik így.
Az elemzés alapján a Közép- és Délkelet-Európában tapasztalható általános visszaesés Törökországot érintette a legkevésbé, amely 136 lezárt tranzakcióval növekedést tudott felmutatni tavalyhoz képest, megelőzve ezzel Lengyelországot és Csehországot is.
A legnagyobb értékű tranzakciót is Törökországban zárták le, ahol az orosz bankóriás, a Sberbank, 3,53 milliárd dollárért vásárolta fel a Dexia törökországi érdekeltségébe tartozó Denizbankot. Emellett a Sberbank tavaly ősszel írta alá a Volksbank International megvásárlásáról szóló adásvételi szerződést, melynek során a magyarországi Volksbank is a tulajdonába került.
Az M&A piac irányultságát tekintve, az idei év első felében többségben maradtak a belföldi tranzakciók a régióban. Az Ernst & Young felmérése szerint eközben gyakorlatilag megszűntek a Magyarországról és Romániából külföldre irányuló felvásárlások. Az összes lezárt ügylet 84 százaléka még mindig a stratégiai befektetőkhöz volt köthető, szemben a pénzügyi befektetők 16 százalékával.
Magyarországon kiemelkedően magas volt a pénzügyi befektetők által lezárt ügyletek aránya, amelyek az összes hazai M&A tevékenység egyharmadát tették ki. Ez nagyrészt az első Jeremie program közeledő lezárásával magyarázható.
A tranzakciók számát tekintve a régióban még mindig a feldolgozóipar a legaktívabb célágazat, amelyhez az összes ügylet 13 százaléka köthető. Szorosan utána következik a szolgáltató, illetve az energia- és bányászati szektor. A tranzakciók átlagos értékét vizsgálva az energia és bányászat illetve az élelmiszeripari szektort megelőzve a banki- és pénzügyi szolgáltatások vezetnek.
A felmérés szerint Magyarországon ezzel szemben a legnépszerűbb befektetési célpontnak a telekommunikációs és média szektor bizonyult, ami az összes tranzakció 24 százalékát tette ki szemben a 2011 első felében tapasztalt 15 százalékkal. A második legvonzóbb befektetési célpont a feldolgozóipar, illetve a szolgáltató szektor volt, mindkettő egyenként 11 százalékos részesedéssel.
"A Magyarországon megfigyelhető csökkenő M&A tranzakciós aktivitás régiós szinten is megfigyelhető, a piaci szereplők kivárásra játszanak. Csökken a tranzakciók mérete. A török piac kiugró teljesítménye az elmúlt évek fejlődése alapján egyáltalán nem meglepő és Csehország is ismét egyre jobban teljesít. Ugyanakkor a jelenlegi makroökonómiai kilátások, valamint az eladók és vevők árelvárásai közötti különbségek továbbra is bizonytalanná teszik a jövőt" - idézi az összegzés Dezse Margaretet, az Ernst & Young Tranzakciós Tanácsadási Szolgáltatások vezető partnerét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.