BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kkv-k adják az EU-munkahelyek 85 százalékát

Cipruson, Nicosiában tartotta első KKV Gyűlését az Európai Bizottság 2012. november 15-16-án. A több mint 400 beérkezett projektből 57 jutott át az előszűrésen, amelyből aztán egy szakmai zsűri választotta ki a 6 legjobbat.

Az angol Outset projekt kapta a zsűri fődíját, melyet egyedülálló megközelítésének köszönhetően választottak ki. A projekt úgy támogatja az induló vállalkozásokat, hogy a társadalom legrászorulóbb csoportjainak segít munkát találni önalkalmazás és vállalkozások formájában. Ciprus, Svédország, Olaszország, Portugália és Törökország is díjban részesült a vállalkozások új, innovatív, helyi megoldásokkal történő támogatásáért.

A "vállalkozói szellem promotálása" kategóriában a házigazda Ciprus lett a díjazott, a női vállalkozások elősegítése az egyszerűen elérhető finanszírozással – projekttel. A Women’s Cooperative Bank úgy támogatja a női vállalkozásokat, hogy egyszerű hozzáférést biztosít a finanszírozáshoz a női vállalkozók által felállított együttműködési bankon keresztül. A projekt indulása óta Cipruson a 2001-es 12 százalékos arányról mára 28 százalékra nőtt a női vállalkozások hányada.

Az Európai Bizottság tanulmányai alapján a KKV-k adják az új munkahelyek 85 százalékát, 67 százalékát a teljes foglalkoztatásnak és 58 százalékát a bruttó hozzáadott értéknek. A legutóbbi kutatások azt mutatják, hogy a KKV-k továbbra is a gerincét képezik az európai gazdaságnak, 20,7 millió vállalkozás több mint 87 millió embert alkalmaz és több mint 99,8 százalékát adják az összes létező cégformának.

Azonban a statisztikákból kiderül, hogy mindössze az európai kkv-k 25 százaléka exportál valamilyen formában, és csak 13 százalékuk exportál az EU-n kívülre. Az export tevékenység az EU-n kívül még kritikusabb lesz a jövőre nézve, mivel a számítások szerint 2015-re 90 százaléka a globális növekedésnek Európán kívül lesz. 2030-ra pedig 60 százaléka a globális növekedésnek a BRICS államokból, fejlődő államokból generálódik majd. A vállalkozói lét iránt mutatott attitűdváltás így alapvető kihívás az EU-ban. Az európaiak mindössze 37 százalék-a szeretne vállalkozni a jövőben, szemben az USA 51 százalékos és a Kína 56 százalékos mutatóival. A programon elhangzott, hogy az EU cégalapítási átlag jelenleg 6 nap és költsége körülbelül 300 euró, ezt feltétlenül csökkenteni szükséges teljes EU-s szinten.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.