Ellenőrizheti-e a munkáltató a munkavállalót?
Természetesen igen, de csak meghatározott körülmények között- mondja Dr. Kocsis Ildikó. A nagyobb cégeknél még erre kialakított belső ellenőrzési osztály is létezik. A Munka Törvénykönyve szerint az ellenőrzés csak a munkavállaló munkaviszonnyal összefüggő magatartása körére terjedhet ki.
Megbízhat-e a munkáltató egy munkavállalót a többiek ellenőrzésével?
Igen, a munkáltató megbízhatja egyik munkavállalóját a többiek ellenőrzésével. Természetesen ezt nem a hírlevél bevezetőjében leírtak szerint. A legjobb, ha írásos utasításban adja ki az erre vonatkozó feladatot az adott munkavállalónak.
Milyen eszközöket lehet felhasználni az ellenőrzéskor?
A munkavállaló ellenőrzése és az annak során alkalmazott eszközök, módszerek csak olyanok lehetnek, melyek nem járnak az emberi méltóság megsértésével – tájékoztat a Dr. Kocsis Ildikó Ügyvédi Iroda.
Az olyan technikai eszközök alkalmazásáról, melyeket a munkavállalók ellenőrzésére használnak, előzetesen tájékoztatni kell a munkavállalót.
Manapság például nem ritka, hogy azokon a munkaterületeken, ahol a kassza található kamerát is felszerelnek. De a munkával összefüggő elektronikus levelek is ellenőrizhetők.
Mit nem ellenőrizhetünk a munkavállalónál?
A munkavállaló magánélete nem ellenőrizhető. Vagyis az ezzel kapcsolatos leveleit, telefonjait nem ellenőrizhetjük. A munkahelyi öltözőkben, illemhelyen nem helyezhetők el kamerák. De még az a kérdés is felmerült, hogy egy cégautó esetén, ha engedélyezett annak magáncélú használata is, az adatvédelmi biztos ajánlása alapján biztosítani kellene a GPS készülék kikapcsolásának lehetőségét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.