Ez ugyan még mindig azt jelenti, hogy 1108 doktor távozott az országból – szemben a 2011-ben elvándorolt 1200 orvossal –, de legalább a fiatal szakemberek körében csökkent a migrációs hajlandóság. Az előző évi 651 fővel szemben 2012-ben 557-en mentek el a diploma megszerzését követően, vagy a szakorvosképzés alatt. A Magyar Rezidens Szövetség elnöke úgy vélekedett, hogy miután az utolsó negyedévig még fokozódó volt az elvándorlás üteme, és az csak az után tört meg, akkorra váltak érezhetővé a bérintézkedések hatásai, elsősorban a fiatalok számára. Az ő fizetésük emelkedett ugyanis tavaly a leginkább, januárig visszamenőlegesen 50 százalékkal, bruttó 65 ezer forinttal, és ők azok, akik részt vehetnek az úgynevezett Markusovszky Ösztöndíj-programban.
Mint Papp Magor elmondta: ennek révén immár két évfolyam, mintegy 1100 kezdő orvos részesül a szakképzés befejezéséig, akár öt éven át havi százezer forint vissza nem térítendő támogatásban. Cserében ugyan vállalni kell, hogy az illető a szakvizsga után Magyarországon dolgozik, és nem fogad el hálapénzt.
A Rezidens Szövetség szerint ugyanakkor egyértelműen látszik, hogy ha a kormány nem fogja tudni biztosítani ezt a bérszínvonalat a szakorvosoknak is, akkor mindez csak átmeneti megoldásnak jó, és ha az érintettek már nem élvezik az ösztöndíjat, a migrációs folyamatok újra felerősödhetnek. Ezért a Rezidens Szövetség az idei bértárgyalásokon azért fog küzdeni, hogy az ösztöndíj összege épüljön be a szakorvosi bértáblába.
Papp Magor úgy fogalmazott: reméli, minden szereplő tisztában van azzal, hogy törékeny az ágazati béke. Emlékeztetett rá, hogy bár az idei évi bértárgyalások még nem kezdődtek meg, bízik benne, hogy a kormány tartja magát ahhoz az ígéretéhez, hogy a jövedékiadó-emelésből származó bevételeket az egészségügyiek bérrendezésére fordítja. A bérrendezés folytatásában, a diplomás ápolók bérének rendezésében bízik a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara is. Balogh Zoltán elnök szerint ez az egyetlen esély arra, hogy itthon tartsa a magasan képzett, nyelveket beszélő nővéreket, akik iránt egyre nagyobb a kereslet Skandináviából, Ausztriából és Németországból. Az egészségügyi szakdolgozói kamara elnöke azt mondta, nem csoda, hogy míg 2011-ben 314, 2012-ben már 518 nővért sikerült elcsábítaniuk az egyre nagyobb számban megjelenő munkaerő-közvetítőknek, hiszen az ápolók nyugaton a hazai fizetéseknek legalább 3-4-szeresét, de a hiányszakmákban akár tízszeresét is megkereshetik.
A szakdolgozói kamara elvárása a kormánnyal szemben az, hogy az idén a diplomás ápolók is kapják meg azt a valamivel több, mint 30 ezer forintos béremelést, amiből tavaly egyedül éppen ők maradtak ki az egészségügyi dolgozók közül.
Akik megkaphatják
A tavalyihoz hasonlóan idén is nyáron, januárig visszamenőlegesen várható béremelés az egészségügyben. Úgy tudjuk, a diplomás szakdolgozók, a háziorvosok és asszisztenseik, a kórházi adminisztrációs és gazdasági dolgozók számíthatnának emelésre. A béremelés forrása az a mintegy 51 milliárd forint, amit a jövedékiadó-emelésből terveznek beszedni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.