A társaság csütörtökön közzétett, konszolidált, nemzetközi számviteli elvek (IFRS) szerint készült gyorsjelentése szerint csoportszinten kissé csökkentek a mobil, illetve a vezetékes bevételek, míg markánsan emelkedtek az informatikai-, illetve az energiaszolgáltatásból származó bevételek.
A társaság mobilbevételei az előző évben 1,2 százalékkal 304,97 milliárd forintra csökkentek elsősorban a hangalapú kis- és nagykereskedelmi bevételek visszaesése miatt. Nőttek ugyanakkor ebben a szegmensben a nem hangalapú bevételek, illetve a berendezés- és készletértékesítésből származó árbevételek.
A vezetékes szegmensben a bevételek 5,8 százalékkal 222,42 milliárd forintra mérséklődtek. Különösen a hangalapú kis- és nagykereskedelmi bevételek, illetve az adatbevételek csökkentek. Markánsan nőttek ugyanakkor a TV-szolgáltatások bevételei.
A rendszerintegrációs és informatikai bevételek az előző évben 11,8 százalékkal 54,26 milliárd forintra, míg az energiaszolgáltatások bevételei több mint négy és félszeresükre, 25,49 milliárd forintra nőttek.
A társaság nettó eredményét valamivel alacsonyabb összegben csökkentették egyszeri tételek 2012-ben, mint 2011-ben, elsősorban az amerikai piacfelügyeleti vizsgálattal kapcsolatos tételek kikerülése miatt.
A Magyar Telekom 24,4 milliárd forintnyi különadót fizetett be 2012-ben, 1 milliárd forinttal kevesebbet mint 2011-ben, jóllehet a 2012. második felétől hatályos távközlési különadó további 8,7 milliárd forinttal csökkentette a társaság eredményességét.
A Magyar Telekom csoportszinten 194,82 milliárd forint kamatfizetés, adózás, értékleírás és amortizáció előtti eredménnyel (Ebitda) zárta az előző évet,0,6 százalékkal kevesebbel, mint egy évvel korábban. A szegmensek közül a Telekom Magyarország esetében 2,1 százalékkal, a montenegrói leányvállalatnál 7,6 százalékkal nőtt, míg a T-Systems Magyarországnál és a macedóniai leánynál egyaránt 8,7 százalékkal esett tavaly az Ebitda.
Christopher Mattheisen, a társaság elnök-vezérigazgatója közleményben úgy fogalmazott: rövid távon a piaci környezet kihívásai – a változatlanul erős verseny és a háztartások elkölthető jövedelmének korlátozott szintje – nem enyhülnek, valamint a már bevezetett költségvetési intézkedések is kedvezőtlenül hatnak a társaság eredményeire. A Magyar Telekom ugyan továbbra is folytatja a költségtakarékosságot és új bevételi források felkutatását, arra számít, hogy jövedelmezőségünk összességében tovább csökken 2013-ban - tette hozzá.
A társaság várakozásai szerint a bevételek legfeljebb 3 százalékkal, a jelentett Ebitda 4,7 százalékkal fog csökkenni. A Magyar Telekom spektrumvásárlás nélkül számított beruházások értéke várhatóan 5 százalékkal csökkenhet.
A Magyar Telekom a negyedik negyedévet 1,61 milliárd forint veszteséggel zárta, szemben az előző év hasonló időszaki 40,32 milliárd forint veszteséggel. A társaság összes bevétele 3,4 százalékkal 164,87 milliárd forintra nőtt. A portfolio.hu által megkérdezett elemzők 559 millió forintos negyedik negyedéves nyereséget vártak 159,05 milliárd forintos bevétel mellett.
A társaság közlése szerint az előző év egészében a T-Mobile Magyarország esetében az egy előfizetőre jutó havi átlagos árbevétel 3,7 százalékkal 3455 forintra csökkent, elsősorban a kártyás előfizetőktől származó átlagos árbevétel 12,7 százalékos visszaesése miatt. A mobil előfizetők száma 0,4 százalékkal 4,84 millióra nőtt, így a társaság mobilpiaci SIM-részesedése 45 százalékról 45,9 százalékra emelkedett.
A mobil szélessávú előfizetések száma 40,3 százalékkal 1,36 millióra nőtt, miközben a társaság piaci részesedése 48,7 százalékról 45,8 százalékra csökkent.
A Magyar Telekom részvényei 1,04 százalékos napi csökkenéssel 390 forintos árfolyamon zárták a szerdai kereskedést a Budapesti Értéktőzsdén. A társaság papírjaival az éves jelentés közzétételét megelőző 12 hónapban 355 forint és 596 forint között kereskedtek.
„A várakozásokat meghaladó negyedik negyedéves árbevételről számolt be gyorsjelentésében a Magyar Telekom, ami azonban az alacsony profittartalmú szegmensek bevétel növekedésének tudható be” – írják a KBC elemzői. Ennek következtében a vállalat jövedelmezősége tovább romlott, így a várakozásoknál gyengébb nettó eredményt hozott össze – emelik ki.
„A szabad készpénz termelés részvényenként 59 forintra rúgott tavaly, ráadásul a vállalat eladósodottsági rátája is csökkent, ami alapján fenntarthatónak tűnik az 50 forintos osztalék. Ennek ellenére is számos kockázat mutatkozik az osztalék esetleges csökkentésére” – vélik a szakértők.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.