A Vidékfejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára ezt a kiskereskedelem korábbi árszabályozásával kapcsolatban jelentette ki. A kereskedelmi láncok korábban a magyar termékekre nézve hátrányos árpolitikát érvényesítettek, ezt párbeszéddel, és „jogszabályi ösztönzéssel” sikerült elviselhető mértékűre szorítani.
Feldman Zsolt az elmúlt évet értékelve kijelentette: bár az aszály miatt a mezőgazdaság termelési volumene jelentősen csökkent, a tavalyi „árrali” komoly mértékben hozzájárult ahhoz, hogy javítsa a növénytermesztők teljesítményét, még akkor is, ha a kései betakarítású növények komoly károkat szenvedtek az időjárás következtében. Feldman ugyanakkor hozzátette: fontos annak a hozzáadott értéknek a növelése, amelyet az állattenyésztés képvisel.
A helyettes államtitkár értékelte a 2012-es külkereskedelmet is, és kijelentette: a mezőgazdaságot tekintve a külgazdasági aktívum tavaly minden várakozást felülmúlt. Példaként említette azt is, hogy a hazai mezőgazdasági kivitel 83 százaléka az EU országaiba irányul.
A kormányzat céljai közt Feldman Zsolt a hazai élelmiszertermékek arányának 80 százalékra történő emelését, az exportteljesítmény 10 milliárd euróra emelését jelölte meg, utóbbiban 70 százalékra emelve a kész és félkész termékek arányát. Ennek érdekében a feldolgozóipart és a munkaintenzív ágazatokat, így például a kertészetet említette a helyettes államtitkár, mondván: a szóba jöhető erőforrások jelentős részét erre kell fordítani.
Dél-Amerika kezdi elfoglalni a világ mezőgazdasági termelésében a vezető szerepet – jelentette ki Raskó György a konferencián. Az agrárközgazdász kifejtette: az Európai Unió agráriuma mind a termelés, mind a kutatás-fejlesztés terén egyre inkább marginalizálódik. A pozícióvesztés minden mutató szerint tettenérhető – derült ki a Raskó által elővezetett számokból. Az elmúlt két évtizedben az EU élelmiszerexportja jelentősen zsugorodott az Egyesült Államok, valamint Brazília és Argentína javára. Dél-Amerika ráadásul támogatás nélkül éri el kiemelkedő eredményeit – hangsúlyozta Raskó.
Az Európai Unió támogatási rendszere rugalmatlan és kevéssé logikus – derült ki Raskó György előadásából, míg az USA támogatása döntően élelmiszersegélyezésből áll, a direkt kifizetések csupán 13 százalékot tesznek ki. Ráadásul az amerikai rendszer nem fizet támogatást, ha jelentősen javul a termelők pozíciója a világpiaci árak emelkedése miatt.
Nem tartható, hogy az ország agrár GDP-je az adott év időjárásától, például a tavalyi aszálytól függ – jelentette ki Nagy Frigyes, a Horn-kormány mezőgazdasági minisztere. Hozzátette: több lábon kell állni, ám a magyar agráriumra ez nem jellemző. „Ha van húsz hektárja, gabonát termeszt, ha van ötven vagy száz, akkor is. Ez az egy lábon állás nem tartható” – említett példát Nagy Frigyes, aki szerint már a szomszédban, Ausztriában is több tevékenységet végeznek a gazdák földjükön.
Pesszimista vagyok a magyar mezőgazdaságot illetően, csodafegyverről szó sincs – utalt a konferencia címére (Magyar agrárgazdaság – csodafegyver vagy leszakadó ágazat?) Németh Imre. A Medgyessy-kormány egykori agrárminisztere kifejtette: a politika óriási károkat tett a rendszerváltás óta. Ideológiák mentén folyik a harc, eközben pedig elfelejtjük a világ tendenciáit.
Az exminiszter hozzátette: „óriási problémának látom, hogy húsz éve nem tudunk közmegegyezésre jutni a mezőgazdaságot illetően, váltogatjuk az eszközöket, és a pénzeket, korábban esetleg hasznos kezdeményezéseket szüntetünk meg. Ezek az ellentmondások a Nemzeti Vidékstratégiában és a Darányi Ignác Tervben is tettenérhetők.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.