A javaslat – amelyhez az EMMI egyelőre az érintettek véleményét várja – minden olyan élelmiszer forgalmazását betiltaná, amelynek 100 grammjában 2 grammnál több transz-zsírsav van. A gyártóknak új, szinte minden esetben drágább összetevőkre kell átállniuk.
A transz-zsírsavak ilyen szabályozása még egy éve vetődött fel. Információink szerint az érintett élelmiszer-gyártók azt kérték az Emberi Erőforrások Minisztériumától, hogy megfelelő átmeneti időt biztosítson a felkészüléshez. A tárca hajlott a javaslatra, ezért is vannak a most megjelent rendeletben bizonyos könnyítések az eredeti elképzeléshez képest.
A tavalyi ötlet végül – legalábbis a javaslat szerint – csak szeptember elsejével lépne hatályba, ráadásul az akkor már legyártott, de kifogásolt élelmiszerek a minőségmegőrzési idejükig még tovább forgalmazhatók. Az eredeti felvetés ennél szigorúbb lett volna, a feldolgozók attól tartottak, hogy a határidőig nem értékesített termékeket meg kellene majd semmisíteni. Erről tehát most nincs szó.
A rendelet csúszása azért is kapóra jön az élelmiszeripar érintett szereplőinek, mert időközben volt némi idejük új recepteket, technológiákat kikísérletezni, áttérni az alacsonyabb transz-zsírsav tartalommal rendelkező alapanyagok használatára. Sok élelmiszer-feldolgozó már mostanáig is igyekezett termékeit a várható jogszabálynak megfeleltetni.
Az eredeti javaslat ráadásul minden érintett alapanyag használatát megtiltotta volna, a most megjelent rendelet azonban nem ilyen szigorú: csupán a végső fogyasztásra szánt élelmiszerek transzzsírsav-szintjét szabályozza.
Ennek köszönhetően a hazai cégek akár idehaza kifogásolt alapanyagból készült termékeket is gyárthatnak, ha azt exportra szánják olyan országokba, ahol a transz-zsírsavakat illetően nem ilyen szigorú a szabályozás. Ha az alapanyagokra is kiterjedt volna a rendelet hatálya – ahogy az eredeti szándék volt – az drágította volna a hazai élelmiszeripar termékeit a nemzetközi piacokon, versenyhátrányba hozva ezzel a magyar cégeket.
Bár a szabályozás több ponton enyhült, a gyártóknak így is némi tehertételt jelent majd. Az alacsonyabb transz-zsírsav tartalommal rendelkező alapanyagok ugyanis drágábbak az eddig használt összetevőknél. A szabályozás leginkább az édesipart és a pékségeket érinti, több más termékkör mellett elsősorban tehát a csokoládé és egyéb édességféleség, valamint a pékáru lehet drágább ősztől.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.