„Az új telepítéseknek köszönhetően a szőlő termőterülete nő Magyarországon, a mintegy 4200 hektárnyi új telepítésről származó szőlő az exportkilátások fényében sem rossz” – jelentette ki Fazekas Sándor egy csütörtöki, Balatonfüreden megrendezett borászati fórumon. A vidékfejlesztési miniszter hozzátette: „ezzel párhuzamosan el kell érni, hogy egy okszerű gazdálkodással növekedjen a termés mennyisége az eddig is meglévő területeken. Ezzel nem csupán a hazai piacon lehet növelni a magyar bor részarányát, de olyan hagyományos exportpiacokon is újra meg lehet jelenni, amelyeken korábban jelen voltunk, de ezeket a szálakat elengedtük” – jelentette ki a miniszter, aki a lengyel, az orosz és a balti piacot említette példaként.
A miniszter szerint a piac átláthatósága érdekében eközben fokozottabb ellenőrzés szükséges a bornepperek és borhamisítók kiszűrésére is. Itt döntően olyan cégekről van szó, amelyek a borászatot jobbára fedővállalkozásként alkalmazzák, de valójáan feketekereskedelemmel foglalkoznak. „Az elmúlt években két nagy borászat bukott le, várom a következőket” – tette hozzá Fazekas.
Pénz a borászatoknak
A húsz legnyereségesebb hazai borászat összesen 5,8 milliárd forintot nyert uniós pályázatokon az idén záródó hétéves programozási ciklusban – közölte a KPMG összeállításáan. Az anyagból kiderül: a legnépszerűbb pályázat a gépbeszerzési támogatás volt, ezen a legnagyobbak közül tizenketten nyertek, néhány cég nem is egy alkalommal az évek során. Borászati gépbeszerzésre közel 830, szerkezetátalakításra több mint 80, míg a musttal történő alkoholfok-növelésre 74 millió forintot nyertek el a cégek az elmúlt hét évben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.