BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Már nem hanyatlanak az ingatlanárak – Melyik a legdrágább megye?

Tavaly először bővült a forgalom a lakáspiacon Magyarországon a 2011-es stagnálás és az azt megelőző évek esése után – derül ki a NAV jogszabályi előírásoknak megfelelően szűrt tranzakciós adatbázisát feldolgozó legfrissebb OTP Lakóingatlan Értéktérkép elemzéséből. Budapesten erőteljesebb, 7 százalékot meghaladó forgalomnövekedés volt tapasztalható 2012-ben, míg vidéken összességében továbbra is csökkent az ingatlan adásvételek száma. Az árak visszaesésének üteme is mérséklődött tavaly. Az országszerte eladott ingatlanok átlagára 11,65 millió forint volt. Az idén pozitív hatással lehet a lakáspiacra a kedvezőbb feltételekkel és szélesebb körben elérhető szocpol és kamattámogatott hitel, így összességében 2013-ban is a forgalom további bővülésére lehet számítani.

Évek óta először tavaly bővült a forgalom a magyarországi lakáspiacon, országosan bő egy százalékkal nőtt az adásvételek száma – derül ki az OTP Lakóingatlan Értéktérkép legfrissebb, a 2012-es teljes évre vonatkozó elemzéséből. „Az első negyedévben megugró tranzakciószámot hozott a végtörlesztési hajrá, amit az év második felében az új feltételekkel bevezetett támogatott forinthitel és szocpol hatása azonban csak korlátozottan tudott szinten tartani. Összességében a korábbi várakozásokhoz képest csak kisebb mértékben mozdult meg tavaly a lakáspiac, de az idei évben kedvező esetben azonban már valódi pozitív fordulat következhet be” – mondja Valkó Dávid, az OTP Jelzálogbank ingatlanpiaci vezető elemzője.

Tavaly a megyék közül hétben nőtt, 12-ben csökkent az adásvételek száma. Nyugat-Magyarország forgalmi élénkülése látványos: a négy legjobban bővülő megye itt található, ugyanakkor a rangsorban leghátul szereplő három megye is dunántúli. A 2011-ben még jól kimutatható nyugat-keleti forgalmi lejtő tehát a tavalyi évben felbomlott. Budapesten összességében 7,4 százalékkal, 21 ezer darab fölé nőtt tavaly a tranzakciószám; kerületi szinten nézve 16-ban nőtt a forgalom, míg hétben csökkent.
 
Ami az árakat illeti, tavaly folytatódott az átlagos értékvesztés ütemének három éve tartó lassulása, így 2012-ben országosan már csak bő két százalékkal csökkent a lakóingatlanok átlagára. Érdekesség, hogy Budapesten a 2011-es évivel szemben tavaly az országos átlagot meghaladó volt a visszaesés, itt 3,4 százalékkal csökkentek az árak. Ami a vidéket illeti, összesen hét megyében volt pozitív irányú árváltozás 2011-hez képest. A legjobban dráguló és legnagyobb csökkenést produkáló térségek között nem mutatható ki földrajzi meghatározottság, azaz például kelet-nyugati különbség. Bár az ár és a forgalom között nincsen minden esetben egymásból következő kapcsolat, érdekesség, hogy e két mutatót együtt vizsgálva Vas, Somogy és Hajdú-Bihar megyék mindkét mutatóban a pozitív változást jelentő első ötben szerepelnek, Tolna és Komárom-Esztergom megyék pedig a tavalyi ár- és forgalomváltozás alapján is a megyei sorrend végén állnak.

A 2012-ben országszerte eladott lakóingatlanok átlagára 11,65 millió forint volt – Budapestet nem számítva 9,63 millió forint. Ezen belül a forgalom háromnegyedét adó lakásoké 11,23 millió forint volt tavaly országosan, csak vidéket nézve pedig 8,79 millió. A legdrágább megye továbbra is Somogy maradt, itt átlagosan 207 ezer forintot fizettek négyzetméterenként az értékesített ingatlanokért, több mint dupláját annak, amennyit a legolcsóbb megyében, Nógrádban, ahol egyedüliként az országban a százezer forintot sem érte el a négyzetméterenkénti átlagár.

Az elemzés 2003 és 2012 között több szempontból részletesen elemzi az adásvételek összetételét. Érdekes, hogy a válság óta Budapest és a nagyvárosok országos forgalmi részaránya évről-évre nő (a fővárosé pl. öt év alatt 24-ről 39 százalékra), míg a községek lakásállományát döntően kitevő önálló házak iránt látványosan visszaesett a kereslet (2008-ban még a forgalom 40 százalékát adták, ami tavaly már 24 százalékra csökkent).

Az idei évben a tavalyinál már erőteljesebb pozitív elmozdulás jöhet az ingatlanpiacon, amennyiben kedvezően alakulnak a gazdasági, finanszírozási és egyéb feltételek. „Várakozásunk szerint érzékelhető pozitív hatása lesz a tavalyinál kedvezőbb feltételekkel és szélesebb körben elérhető szocpol és kamattámogatott forinthitelek iránti kereslet növekedésének. A piac beindításában, a válság óta felhalmozódott körülbelül 200 ezres elhalasztott kereslet fokozatos aktivizálásában a szocpol az adásvételek 95 százalékát jelentő használt lakások vásárlására és bővítésére való kiterjesztése lehetne ugyanakkor meghatározó jelentőségű” – véli Valkó Dávid. Hozzáteszi: összességében 2013-ban a lakáspiaci forgalom enyhe növekedését várják, így a tranzakciószám ismét meghaladhatja a 90 ezer darabot, míg az árak tekintetében mérhető emelkedést még nem valószínűsítenek.

Így változtak az árak a válság előtt és után

Az OTP Lakóingatlan Érték Index a területi (járási szintű) értékesítési arányok összetétel-hatásától megtisztított mutatószám. Számításánál a 2008-as évet, mint a válság előtti utolsó – és nominálisan mérve a legmagasabb árszintű – évet vették bázisnak, így jól követhető a válságban ható visszaesés, illetve majd a kilábalás áremelő hatása is első pillantásra szembetűnő lehet.

Az OTP Lakóingatlan Érték Index 2012-ben 2,2 százalékkal csökkent egy év alatt, míg a válság négy éve során összesen – egyre mérséklődő tendenciával – 13,8 százalékos volt az országos nominális értékvesztés mértéke. A nominális árszint jelenleg a 2003-2004-es mértéket idézi.   

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.