BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Májusban tovább nőtt a hazai kiskereskedelem volumene

STATISZTIKA Az NGM szerint szerepe lehetett a reálbérek emelkedésének és a rezsicsökkentésnek

Az idén májusban 2,5 százalékkal nőtt a kiskereskedelem mennyiségben vett forgalma a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) naptárhatástól megtisztított adatai szerint. Az előző év azonos időszakához képest viszonyított gyorsbecslés alapján az élelmiszer- és az élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 0,9 százalékkal, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben – tavaly március óta először – 2,1 százalékkal emelkedett az értékesített volumen. Az üzemanyag-kiskereskedelemben az áprilisi 6,5 százalék után 6,8 százalékos volt a bővülés.

Kedvezők voltak már az előző havi adatok is. Áprilisban, tizenkét havi csökkenés után először 3,4 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene az egy évvel korábbihoz képest. Az év első negyedében viszont még esett a vizsgált forgalom: márciusban 2,9 százalékos, februárban 1,2, januárban 2,3 százalékos volt a zsugorodás.

A Nemzetgazdasági Minisztérium értékelése szerint a lakossági fogyasztás élénkülésében szerepet játszhat a lakossági reálbérek, valamint a rezsicsökkentésből adódóan a rendelkezésre álló jövedelem növekedése.

Az MTI által megkérdezett elemzők arra számítanak, hogy az év hátralévő részében tovább bővülnek az eladások. Suppan Gergely, a TakarékBank vezető elemzője úgy látja, hogy a bővülő kiskereskedelmi forgalmat előrevetítette a nagyot javuló fogyasztói bizalom, a vártnál dinamikusabban növekvő foglalkoztatás, valamint a 38 éves inflációs mélypont miatt megugró reálbérek. Az elemző kifejezetten biztatónak tartja, hogy a növekedés egyre szélesebb bázison jelentkezik. A bérek és nyugdíjak idei reálnövekedése miatt a kiskereskedelmi forgalom a korábbi várakozásokhoz képest magasabb szinten stabilizálódhat, sőt az év második felében bázishatások miatt akár kissé tovább növekedhet is. Suppan Gergely szerint az idén összességében akár a 2 százalékot is megközelítheti a forgalom növekedése. Arra számít, hogy az április-májusi kiskereskedelmi forgalom kedvező alakulása pozitív hatással lehet a második negyedévi GDP-re is. Keszeg Ádám, a Raiffeisen Bank elemzője az üzemanyag eladások 6,8 százalékos bővülését részben szezonális hatásnak tudja be, a forgalom nagysága ezért később ingadozhat. Ő is pozitív előjelű adatokra számít a hátralévő hónapokban.

Fordulat az üzemanyag-piacon?

Az év első negyedében 4 százalékkal esett a Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) tagjainak együttes üzemanyag-forgalma, és többéves trend folytatásaként.

A hamarosan közzéteendő második negyedéves adatok akár már trendváltásról is szólhatnak a KSH áprilisi és májusi számai alapján. Ha mégsem így lesz, annak az lesz az oka, hogy a statisztikai hivatal által kimutatott forgalom-növekedés nem elsősorban a MÁSZ tagjainak eladás-növekedéséből, hanem a rajtuk kívüli kisebb szereplők értékesítéséből adódik.

A hamarosan közzéteendő második negyedéves adatok akár már trendváltásról is szólhatnak a KSH áprilisi és májusi számai alapján. Ha mégsem így lesz, annak az lesz az oka, hogy a statisztikai hivatal által kimutatott forgalom-növekedés nem elsősorban a MÁSZ tagjainak eladás-növekedéséből, hanem a rajtuk kívüli kisebb szereplők értékesítéséből adódik.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.