Homoki Tamás elmondta: a Csengersima-Pete közötti magyar-román határállomásra vezető 49-es számú főút mentén épült piaccsarnok és hűtőház a csengersimai önkormányzat, valamint a szatmárnémeti Consult Scolari Egyesület beruházásában, az Európai Unió támogatásával épült.
Az 1,8 millió eurós, jelenlegi árfolyamon mintegy 540 millió forintos fejlesztéshez Brüsszel 1,5 millió euróval járult hozzá. A beruházók 200 ezer eurós magyar és román nemzeti támogatást is kaptak tervük valóra váltásához, illetve 80 ezer euró saját forrást használtak fel.
Csengersimánál egy 1400 négyzetméteres kis- és nagybani piaccsarnok épült, 11 üzlettel és 61 értékesítési hellyel. Továbbá létrehoztak egy 1200 négyzetméteres, 62 vagonos hűtőházat is, az árusításra szánt termékek elhelyezésére. A projekt része volt, hogy a határ túloldalán, Szatmárnémetinél egy 670 négyzetméteres, több irodából álló, illetve konferencia-tolmácsrendszerrel ellátott képzési, üzleti és tanácsadó centrum épült.
A képzési központban a két ország érintett kereskedőinek már megtartották az első tanfolyamokat is. A kurzusokon mintegy százötvenen ismerhették meg a magyar és román kereskedelmi szabályokat, amelyek elengedhetetlenül fontosak az induló export-import tevékenységhez. Továbbá kertészeti, szőlészeti és borászati, illetve nyelvoktatási és informatikai képzés is volt a határ két oldalán élő, a kereskedelem-fejlesztésben érdekelt szakembereknek.
Homoki Tamás kiemelte: a csengersimai piaccsarnokban a környék őstermelői, családi gazdálkodói, illetve agrártermeléssel foglalkozó vállalkozói értékesíthetik majd mezőgazdasági termékeiket. A vásárlók között természetesen viszonteladók is lehetnek, akik európai körülmények között, egy helyen, nagy tételben juthatnak hozzá a termelők által kínál zöldségfélékhez és gyümölcsökhöz.
Az önkormányzati kirendeltség-vezető megemlítette még, hogy jelentős forgalom kialakulására számítanak a csengersimai kereskedelmi központban, hiszen 200 kilométeres távolságon belül olyan nagyobb lélekszámú magyar és romániai városok találhatók, mint Debrecen, Nyíregyháza, Szatmárnémeti, Nagykároly, Zilah, Szilágysomlyó, Nagybánya, Nagyvárad, Dés, illetve Kolozsvár. Ezeken a településeken együttesen több, mint másfélmillió ember él, akiknek zöldség-gyümölcs ellátása részben a csengersimai piaccsarnokból és hűtőházból történhet majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.