BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lesznek pontos rákszűrési adatok

A szűrővizsgálatokról immár a magánorvosoknak is jelentést kell küldeniük a Nemzeti Rákregiszterbe. Ma még megbecsülni sem lehet, mennyien járnak például nőgyógyászati szűrésre.

Jóllehet Magyarországon a magánorvosi tevékenység igen kiterjedt, senki sem tudja például, hogy évente hány nő végeztet és milyen eredménnyel a magánpraxisban rákszűrést. Ezért ez év közepétől a magánorvosoknak is jelentést kell küldeniük a Nemzeti Rákregiszterbe az elvégzett szűrővizsgálatokról és azok eredményéről.

Méhnyak-szűrésre 25 és 65 év között háromévente, emlőszűrésre pedig 45 éves kortól 65 éves korig kétévente kellene járni. A Szinapszis Kft. felmérése szerint a nők jelentős többsége tisztában is van a nőgyógyászati szűrések fontosságával és a 85 százalékuk szűrés céljából is felkeresi orvosát. Figyelemreméltó, hogy az 56 éven felüliek 13 százaléka hanyagolja el a rendszeres rákmegelőző vizsgálatokat.
Méhnyak-szűrésre és tapintásos vizsgálatra a nők mintegy 70 százaléka legalább évente, további 15 százalékuk kétévente megy el. Bár a méhnyakrákot okozó HPV vírusfertőzésen a nők körülbelül 80 százaléka esik át élete során és a méhnyak-rákos elváltozást minden esetben HPV-fertőzés előzi meg, a nőgyógyászati szűrésekre járók fele még soha nem vett részt a vírus kimutatását célzó vizsgálaton. Ennek oka részben valószínűleg az, hogy a HPV-tesztet külön kell kérni a nőgyógyásztól, az orvos csak indokolt esetben ajánlja fel azt.
Mammográfiai szűréseken a nők több mint harmada még soha nem járt, ugyanez a 36-45 évesek 70, a 45-55 évesek 50 százalékáról mondható el.
Akik nem járnak szűrővizsgálatokra, azok 55 százaléka számára a vizsgálattal járó kényelmetlenség, kellemetlenség jelent visszatartó erőt, több mint egyharmaduk (33 százalék) – elsősorban a fiatalabb korosztály képviselői - pedig szégyellik magukat az orvos, nővér előtt.
Viszonylag jelentős hányaduk, 40 százalékuk a szűrésre behívó értesítő hiányában érzi úgy, nem szükséges a vizsgálatokon rendszeresen részt vennie, és relatíve magas azok aránya is, akiket a vizsgálattal járó időigény tart vissza: közel 30 százalékuk említi, hogy túl sok időt vesz igénybe az orvoshoz való bejutás, illetve mintegy egyötödüknek egyszerűen nincs ideje ilyesmivel foglalkozni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.