Amint Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára lapunknak elmondta, az élelmiszerpiacot még mindig visszafelé húzza az infláció, hiszen az élelmiszerárak júniusban 3-4 százalékkal emelkedtek. Ezt pedig megérzik az iparcikk kereskedők is, hiszen ha kevesebb élelmiszert vesz a lakosság, nyilván kevesebbet fordít egyéb fogyasztási cikkekre is.
A reálkeresetek ugyan nagyjából 2 százalékkal emelkedtek február óta, azonban ennek hatása az áprilisi és májusi adatokkal szemben már érezhető az üzletek pénztárainál. A kereskedők ugyanakkor a negyedik és ötödik havi adatok alapján arra számítottak, megáll az élelmiszer kereskedelem tavaly nyár óta tartó volumencsökkenése, és arra számítottak, hogy az eladott árumennyiség idén eléri a tavalyi szintet, a második félévben pedig egyes területeken túl is léphetik.
A KSH gyorstájékoztatója kiemeli, hogy az üzemanyag-kiskereskedelemben 2,4 százalékkal emelkedett az értékesítés volumene. Ez utóbbi adat azonban 0,2 százalékkal magasabb érték, mint amennyit a NAV honlapján található adatok alapján kiszámíthatunk. Amint Wilde György, a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára lapunknak elmondta, az okozza az eltérést, hogy a KSH az üzemanyag forgalmazók önkéntes adatszolgáltatása alapján dolgozik, ám abban a kutak összbevételét adják meg a töltőállomás autómosójának és üzletének forgalmával együtt. De még a NAV adatai alapján is 0,45 százalékkal 137,15 millió literre bővült a benzinforgalom, a gázolajból 204,22 millió liter fogyott, 3,4 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Ez a fellendülés a turistaszezonnak köszönhető, mert a fél éves összesítés viszont a két üzemanyafajta forgalmának 1,38 százalékos esését mutatja. Amíg a benzin forgalma 3,83 százalékkal csökkent a hat hónap alatt, addig a gázolajé 0,29 százalékkal nőtt.
Wilde György szerint ennek az az oka, hogy vannak olyan autótípusok, amelyek magyarországi eladásaink 70-90 százaléka a céges vásárlás, a cégek pedig inkább dízelautókat vásárolnak.
Az Eurostat szerint a tavalyi júniushoz viszonyítva ugyanakkor az eurozónában 0,9 százalékkal csökkent, az unió egészében 0,1 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom. Leginkább, 6,9 százalékkal Spanyolországban esett a forgalom, majd Szlovénia (–3,6 százalék) és Románia (–3,1 százalék) következik.
A legnagyobb növekedést Luxemburgban mutatták ki, ahol 27,5 százalékos volt a növekedés, megelőzve Litvániát (6,7 százalék) és Lengyelországot (5,5 százalék).
Az Eurostat szerint a tavalyi júniushoz viszonyítva ugyanakkor az eurozónában 0,9 százalékkal csökkent, az unió egészében 0,1 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom. Leginkább, 6,9 százalékkal Spanyolországban esett a forgalom, majd Szlovénia (–3,6 százalék) és Románia (–3,1 százalék) következik.
A legnagyobb növekedést Luxemburgban mutatták ki, ahol 27,5 százalékos volt a növekedés, megelőzve Litvániát (6,7 százalék) és Lengyelországot (5,5 százalék).-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.