BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Novemberben törvényt kaphat a turizmus

Elégedetten értékelte a nyári szezont a kormány, ugyanis a turizmus valamennyi legfőbb mutatója növekedést mutat.

Jelentősen, 4-5 százalékkal csökkent a hat vagy hét éjszakára szóló belföldi szállásfoglalások aránya az előző év nyarához képest a Szallas.hu statisztikái szerint. „A magyarok kétharmada csak hosszú hétvégére foglalt szállást az idei főszezonban, úgy tűnik, a tehetősebbek is inkább többször rövidebb időre utaznak el” – magyarázta az eredményeket Szigetvári József, a portál ügyvezetője. Az átlagos foglalás az idei nyáron 3 vendégéjszakára szólt, és 50 ezer forintba került. A nyár legnagyobb nyertese kétségkívül a balatoni régió volt: a foglalások alapján a legnépszerűbb utazási célpontoknál tízből öt található a tó partján.

"2014-2020 közötti uniós költségvetési időszakban 300 milliárd forintot fordíthat turisztikai fejlesztésekre Magyarország. A turizmus törvényt az Országgyűlés novemberben fogadhatja el” – válaszolta a Világgazdaság kérdésére Horváth Viktória, a Magyar Turizmus (MT) Zrt.-vel közös, szezont értékelő sajtótájékoztatóján. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) turizmusért felelős helyettes államtitkára szerint túl van a nehezén a turisztikai ágazat, a KSH tegnap közzétett adatai alapján nemcsak a vendégek és a vendégéjszakák számában regisztráltak növekedést, hanem a szállásdíj-bevétel is növekedett az év első hét hónapjában. A kormány első olvasatban tavaly tavasszal elvetette az NGM-nek a turizmus-vendéglátás törvényhez készített előterjesztését, ezért az érintettek mindent kezdhettek újra elölről. Mint azt korábban a Világgazdaság megírta, nem dőlt el, hogyan oszlik majd meg az önkormányzatok által beszedett napi idegenforgalmi adó a helyi turisztikai szervezetek és az önkormányzatok között. Júliusban 1,1 millió vendég 6,2 százalékkal több vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken, mint egy évvel korábban – jelentette tegnap a KSH. A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 60 százalékos volt.

Átrendeződött viszont a piac: egyre több a brit, a lengyel és az orosz vendég, a német és az osztrák beutazó piaccal viszont változatlanul gond van. „Magas a tavalyi bázis, valamint generációs probléma is van” – vélekedett a lehetséges okokról lapunk kérdésére Horváth Gergely, a MT Zrt. vezérigazgató-helyettese.

Sokat költöttek SZÉP kártyával

Augusztus végére már több mint 22 ezer munkáltató 866 ezer dolgozója rendelkezett SZÉP kártyával. 2013 első nyolc hónapjában a kártyákra 49,3 milliárd forintot töltöttek fel, a költés pedig 48,5 milliárd forintot tett ki. Továbbra is a vendéglátás zseb a legnépszerűbb, a feltöltések 64,1 százaléka erre érkezett.

Az NGM adatai szerint a három nyári hónapban összesen 25,9 milliárd forintot költöttek el a kártyabirtokosok turisztikai vállalakozásoknál, ami 26 százalékos növekedést jelent a tavalyhoz képest.

Az NGM adatai szerint a három nyári hónapban összesen 25,9 milliárd forintot költöttek el a kártyabirtokosok turisztikai vállalakozásoknál, ami 26 százalékos növekedést jelent a tavalyhoz képest. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.