Egy néhány hét alatt elvégezhető felújítással 15-70 százalékkal is csökkenthetők a rezsiköltségek a családi házaknál, amivel éves szinten több százezer forint is megspórolható – derül ki az OTP Lakástakarék októberben megjelenő, „Ingatlankorszerűsítés mindenkinek” kiadványából, amely 25 különböző adottságú ház energetikai korszerűsítésének gyakorlati tapasztalatait foglalja össze. „A mintaprojekt keretében elvégzett beruházások alapján elmondható, hogy az 1970 és 1990 között épült ingatlanok esetében számítottuk a leggyorsabb megtérülést, azaz ezeknél a házaknál volt elérhető a beruházási költségekhez képest viszonyított legnagyobb energiamegtakarítás” – mondja Köntös Péter, az OTP Lakástakarék vezérigazgató-helyettese.
Az elvégzett korszerűsítési munkálatok tapasztalatai szerint egy homlokzati hőszigetelés akár öt év alatt is megtérülhet, ahogyan egy nyílászárócsere is a legrosszabb, G és F energetikai besorolású házaknál. A jobb kezdeti energetikai jellemzőkkel bíró épületeknél 5-10 év alatt hozhatja vissza az árát egy homlokzati és padlásszigetelést, valamint ajtó- és ablakcserét tartalmazó felújítás. Ennél valamivel hosszabb lehet a kazáncserét, valamint megújuló energiás beruházást is tartalmazó felújítások megtérülése. Összetettebb energetikai korszerűsítéssel pedig egyszerre akár 3-5 kategóriával is javulhat az ingatlan energetikai besorolása.
Konkrét példákat említve, egy 1970-ben épült családi háznál padlásfödém-szigetelést és nyílászárócserét végeztek el 1,4 millió forintból, amivel 33 százalékkal csökkent a rezsiköltség, így a számítások szerint kevesebb mint 8 év alatt megtérülhet a beruházás ára. Egy 1991-ben épült sorházi lakásnál a kazánt cserélték ki, itt a beruházás megtérülését hat és fél évre becsülték. „Bár az energiahatékonyságot növelő beruházások költségei akár milliós nagyságrendűek is lehetnek, a mintaprojekt tapasztalatai is azt mutatják, hogy a felújítások szinte mindig finanszírozhatók lennének a rezsikiadásokon megspórolt összegekből” – jegyzi meg Köntös Péter.
A felújításokban érintett ingatlantulajdonosok visszajelzései szerint a közvetlenül mérhető pénzbeli megtakarításon túl a komfortérzet is jelentősen javult a mintaprojekt felújításaiban érintett ingatlanokban, tehát nemcsak takarékosabbá, hanem kellemesebbé is váltak az érintett otthonok. „A korszerűsített ingatlanokat ráadásul értékesíteni is könnyebb, hiszen az ingatlan energetikai besorolása, a vele járó várható rezsiköltség mára fontos döntési szemponttá vált a lakásvásárlók körében. Ez az erősödő fogyasztói tudatosság többek között annak is köszönhető, hogy az ingatlan adásvételeknél tavaly óta kötelezővé vált az energiahatékonysági tanúsítvány kiváltása” – teszi hozzá Kosztolánczy György, az OTP Ingatlanpont ügyvezető igazgatója.
Az OTP Ingatlanpont tapasztalatai szerint energetikailag felújított ingatlanokból elsősorban Budapesten, a megyeszékhelyeken és a nagyobb városokban van kínálat. Ezen belül is főként a panel programban részt vett lakótelepeken, illetve a pár éve épült lakóparkokban, társasházakban lehet nagyobb számban kedvező energetikai besorolású ingatlant találni. „Érdekesség, hogy míg a családi házak esetében sokan még az olcsóbb, nem felújított ingatlan mellett döntenek, hogy utána egyénileg alakítsák át az otthont, és ennek keretében kerítenek sort hőszigetelésre, nyílászáró cserére, fűtés korszerűsítésre, a használt lakásoknál már jóval nagyobb előnyt élveznek az újabb építésű vagy felújított, hőszigetelt ingatlanok a rosszabb energetikai tulajdonságúakkal szemben. A nagyobb városokban egy energetikailag felújított lakás emiatt akár 15-20 százalékkal magasabb áron adható el, mint egy hasonló tulajdonságú, de korszerűtlen ingatlan” – említi meg Kosztolánczy György, az OTP Ingatlanpont ügyvezető igazgatója.
Világgazdaság Online-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.