BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyógyszeripar: exportból finanszírozott veszteség

Egy évvel a hazai gyógyszeripar jelentőségét adatokkal is alátámasztó vizsgálat után sem javult a gyógyszeripart körülvevő gazdasági környezet.

Miközben a cégek az elmúlt öt évben már csaknem 2704 milliárd forinttal növelték a hazai GDP-t, termékeik kiszorulnak a magyar piacról – derül ki a a Századvég Gazdaságkutató Zrt. kutatásából.

A Richter, az Egis, a TEVA és a Sanofi több mint 1155 milliárd forinttal, a teljes magyarországi nemzetgazdasági hozzáadott érték (GVA) 4,8 százalékával járult hozzá 2012-ben Magyarország gazdaságához. A cégek öt év alatt 354,7 milliárd forint adót és járulékot fizettek be, csak tavaly 32,6 milliárd forinttal gyarapították a költségvetést. A Századvég megállapítása szerint az ágazat a kutatás-fejlesztésben is élen jár: 2012-ben 62 milliárd forintot fordítottak erre a célra, ami a nemzetgazdasági átlag nyolcszorosa. Úgy tűnik, ez az egyetlen, amit a kormány el is ismer: ez évtől a cégek részben leírhatják k+f ráfordításaikat a rájuk kirótt különadókból. A cégek hazai értékesítését azonban egyre inkább megnehezíti a jogszabályi környezet, azon belül is elsősorban az úgynevezett vaklicit. Többek között ezen árletörő gyakorlat miatt csak az idén ezer készítményt vontak ki a hazai és a külföldi gyártók a magyar piacról, a négy nagy cég hazai értékesítése pedig összességében 9 százalékkal csökkent. Szabó László, a TEVA vezérigazgatója elmondta: cége 20 százalékot veszített értékben a hazai piacon, míg Hodász István, az Egis vezérigazgatója 18 százalékos visszaesésről számolt be. Szabó László közölte: tárgyalásokat kezdtek a vaklicit rendszerének módosításáról a kormányzattal. Nyilvánvalóvá tette, hogy ennek nem kisebb a tétje, mint hogy ezek a cégek a jövőben is Magyarországon, magyar munkaerővel állítsák elő termékeiket.

A négy vállalat belföldi értékesítése az évek során átlagosan 9 százalékkal esett vissza, miközben exportjuk 61,4 százalékkal nőtt. Ez két és félszerese a nemzetgazdasági exportnövekedési átlagnak, a cégvezetők azonban úgy látják: hosszú távon nem tartható fenn egy olyan piaci modell, amelyen az exportból finanszírozzák a hazai veszteségeket. Szabó László azt is megemlítette, hogy a ha a helyzet nem változik, és a generikus gyártók árai csökkennek, miközben a magyar piacról is kiszorulnak, a kórházi adósságok finanszírozásának gyakorlata sem tartható fenn. Az intézményeknek ugyanis e cégek nagykereskedői szállítanak a több tízmilliárdos adósság ellenére is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.