Ez év végéig várhatóan minden patikában megtörténik az előírt tulajdonszerzés – értesült a Világgazdaság. 2014. január 1-jéig meg kell haladnia a 25 százalékot a gyógyszerészi tulajdonhányadnak a gyógyszertárakban. A kormány két konstrukciót is kidolgozott ehhez, de információink szerint a gyógyszerészek egyiket sem vették igénybe. Kölcsönből, más banki hitelből vagy saját megtakarításaikból finanszírozták az ügyletet. Sőt volt, ahol maga a többségi tulajdonos befektető adott pénzt a patikusnak.
Ennek egyrészt az lehet az oka, hogy patikahitelt kezdetben csak kisebb takarékszövetkezetek nyújtottak, az OTP novemberben csatlakozott a konstrukcióhoz, ráadásul a bank annak ellenére ragaszkodott az ingatlanfedezethez a 15 millió forintnál magasabb hitelek esetében, hogy az állami kamattámogatású kölcsönhöz a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. kezességet nyújt a tőke 80 százalékának erejéig. A nehézkes banki hitelt a gyógyszerészek ezen túl talán azért is hanyagolták, mert a mostani tulajdonhányad-szerzéshez átlagosan legfeljebb nagyjából 5-10 millió forintra volt szükségük.
Amint Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke érdeklődésünkre elmondta: az alkufolyamatok során a vételárat rendszerint a gyógyszertárak két-három havi forgalmában jelölték meg. A havi forgalom egy közepesen jó forgalmú patika esetében 20-25 millió forint. A gyógyszerészeknek viszont az esetek döntő részében már átlagosan 6 százalékos tulajdonhányaduk volt, így nem kellett most a teljes 25 százalékot megvásárolniuk. Több helyütt előfordult, hogy a többségi tulajdonos szorgalmazta, a gyógyszerész már most vásárolja meg a tulajdonhányad több mint 50 százalékát, amit a törvény 2017. január 1-jéig tesz kötelezővé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.