Számos olyan változás történt az elmúlt években a világ gázpiacán, amelyek jelentősen megváltoztatták a szegmens jövőjét, ezzel pedig tekintélyes befolyást gyakorolnak a felhasználó országok versenyképességére, derül ki Molnár László, az Energiagazdálkodási Tudományos Egyesület főtitkára.
Az egyik fontos változás az, hogy a nem hagyományos szénhidrogén-készletek kiaknázásával a világ olaj- és gázkészletei a korábbi, 60-70 évnyi felhasználásnak megfelelőről 250-300 évnyire emelkedett. Jelenleg a készletek nagyobb ütemben bővülnek, mint a felhasználás. Megszűnt továbbá a gázpiac kontinentális, azaz vezetékkel ellátott jellege, miután lehetővé vált a termék cseppfolyós formában, bárhová való szállítása. E két tényező következménye jól tükröződik a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) előrejelzésében. Eszerint 2012-ben ugyanúgy 82 százalékot képviseltek a fosszilis energiahordozók (olaj, gáz, szén) a világ energia-felhasználásában, mint 2012-ben, és arányuk 2035-re is csak 75 százalékig csökken. Ráadásul ahhoz, hogy a megújulók (a biomassza és a vízerőművek nélkül) aránya a mostani két százalékról további néhány, szerény százalékkal nőjön, ahhoz a jelenleginél 2,5-szer nagyobb támogatásra van szükség.
Az észak-amerikai palagáz-forradalomnak és a gáz LNG formájában való szállíthatóságának néhány markáns következménye van az USA gazdasága számára. Egyrészt a rendkívüli túlkínált miatt rövid néhány éven belül 85 százalékkal estek a belföldi árak. Nagyságuk az európai árszint 20-25 százalékára zuhant. A túl alacsony ár miatt nem tudnak megtérülni a palagáz-beruházások, padlóra került a szénalapú áramtermelés, elbizonytalanodtak a nukleáris tervek, viszont nagyon jól járt a feldolgozó ipar, amelynek csökkentek a költségei, így megugrott a hatékonysága és globális versenyképessége.
Egészen más folyamatok erősödtek meg Európában, mutatott rá Molnár László. Megnőtt a szénalapú áramtermelés, erősödött az LNG-import, segítve a gázárak csökkenését, lelassultak a megújulókkal kapcsolatos fejlesztések, összességében pedig romlott a feldolgozóipar versenyképessége. Az IEA előrejelzése szerint hosszabb távon is fennmarad a gázárak regionális árkülönbözete, amely szerint az energiahordozó Japánban marad a legdrágább, meglehetősen drága marad Európában is, Észak-Amerikában pedig alacsony lesz, bár az árkülönbség csökkenni fog a térségek között 2035-ig.
Ennek súlyos következményei lesznek a térségek versenyképességére. Az IEA előrejelzése szerint miközben az USA, Kína és a Közel-Kelet exportja néhány százalékkal nőni fog, Európáé 10 százalékkal esik. E tendencia különösen érzékenyen érinti a német gazdaságtól erősen függő hazai termelést – mutatott rá a főtitkár -, és azokat a megcélzott terveket is, hogy Magyarország térségi gyártóközponttá váljon. Ráadásul a globális versenyképességi listán 2012-ben már csak a 63. helyen voltunk, míg 2011-ben még a 28.-on. Komoly probléma a gáz árának mesterségesen való alacsonyan tartása, mert ez egyéb adó- és költségterheket ró a piaci szereplőkre, tovább rontva a versenyképességüket. A 2013-as GDP 5 százalékkal a válság előtti alatt van. Az ország terheit növelik az a mintegy 1000 milliárd forintnyi állami kiadás is, amibe az elmúlt évek nagy beszerzései együtt kerültek. Ebből a Molban történő állami tulajdonszerzés 500 milliárd forintba került, ráadásul a társaság részvényeinek a változása miatt az ügylet óta a megvett pakett értéke 300 milliárdra esett. Az E.On két gázcégének a megvásárlása további 280 milliárd forint volt, a stratégiai tároló megszerzése 140 milliárd, a Főgáz megvásárlása pedig 41 milliárd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.