Annak ellenére, hogy azokhoz a lélegeztető- és altatógépekhez, betegőrző monitorokhoz, amelyeknek a bérleti szerződése idén tavasszal lejár, nyolc évvel ezelőtt egy központi beszerezés nyomán kötött szerződés révén jutottak országszerte a kórházak. Tudható volt tehát, meddig használhatják az eszközöket az intézmények, mégis, a tárca most éppen a sürgősségre hivatkozva hirdetett meg gyorsított meghívásos eljárást. Az egészségügyi ellátás folyamatosságának biztosítása keretében 2014. június 1-től a kórházak részére kell bocsátania a beszerzés tárgyát képező berendezéseket – szól a rendelkezés.
A több mint 3,2 milliárd forint értékű közbeszerzésben, amelyet a kiírástól számított szűk egy hónap alatt le is bonyolítanak, nem ez az egyetlen furcsaság. A nyolc évvel ezelőtt megkötött szerződéssel szemben most nem csak új, hanem használt gépeket, berendezéseket is bérelne a tárca a kórházak számára, mégpedig a kiírás szerint száz hónapnál, vagyis nyolc évnél nem régebbieket. Így még az is könnyen lehet, hogy az új szerződés nyomán a legtöbb helyen ugyanazok az altató- és lélegeztető gépek maradnak, amelyekkel jelen pillanatban is dolgoznak.
Bár az aneszteziológiai, intenzív terápiás gépeket a szakmai ajánlás szerint optimális esetben legfeljebb tíz évig lenne szabad használni, Fülesdi Béla professzor, a Szakmai Kollégium Aneszteziológia és Intenzív Terápiás Tagozatának elnöke szerint a „hosszabbítás” várhatóan nem jelent majd problémát. Még akkor sem, ha akár további öt évig is ezeket a gépeket kell majd használniuk. A korábbi szerződés alapján ugyanis a szokásosnál is rendszeresebben szervizelték az altató- és lélegeztetőgépeket, monitorokat, amelyek egy része nem is működött teljes kihasználtsággal.
A professzor súlyosabb problémának látja, hogy már két kormányzati ciklussal ezelőtt sem korszerűsítették a teljes aneszteziológiai eszközparkot. Az akkori, több mint 8 milliárd forintos beruházásból a géppark egyharmadát tudták lecserélni, a többi már valóban elavultnak számít. Márpedig ahogyan akkor, a kórházak most sem fogják tudni saját forrásból pótolni az elhasználódott berendezéseket, hiszen egy lélegeztetőgép 6-8, egy altatógép 15-20, millió forintba is kerülhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.