Arra azonban, hogy a magyar felhasználók is tömegesen élvezhessék a szupergyors mobilnetet valószínűleg még éveket kell majd várni. Christopher Mattheisen, a Magyar Telekom vezérigazgatója a bemutatón többször hangsúlyozta, hogy a megfelelő mennyiségű frekvencia megléte kulcsfontosságú a további fejlesztések szempontjából. Az LTE-Advanced kereskedelmi bevezetésével kapcsolatban a cégvezető egyelőre nem tudott pontos időpontot mondani, de megjegyezte, hogy világviszonylatban is csak néhány országban érhető el a szolgáltatás. A távközlési vállalat által kínált 4G mobilszélessáv ma már a lakosság közel 45 százaléka számára elérhető, és a Telekom tervei szerint 2015-re 80 százalékosra emelik az országos kültéri lefedettséget.
Az LTE-Advanced magyarországi bemutatkozásán a Telekom vezérigazgatója beszélt arról is, hogy 2013 óta 40 százalékos növekedést tapasztaltak a mobilos adatforgalomban. Ennél lényegesen nagyobb ütemben bővült a 4G-s hálózaton mért adatforgalom, egy év alatt tízszeres fejlődést mért ezen a területen a társaság. A Magyar Telekom negyedik generációs szolgáltatását 100-200 ezer közötti felhasználó veszi igénybe jelenleg, az év végéig viszont ennek többszörösére nőhet Christopher Mattheisen várakozásai szerint a használók száma.
"Nem csak gyorsabb, de magasabb minőségű szolgáltatást is jelent az LTE-Advanced technológia” – mondta el Valter D’Avino, az Ericsson nyugat- és közép-európai régióvezetője. A szakember szerint a megoldás révén a rendelkezésre álló sávokat összefogva a mobilhálózatot alkotó cellák teljes területén optimális letöltési sebességet érhetnek el, így mindenhol kiváló minőséget biztosíthatnak a felhasználóknak. Az Ericsson régióvezetője hozzátette, hogy az LTE széleskörű elterjedéséhez nem csak a szolgáltatók fejlesztései szükségesek, de megfelelő mennyiségű, a technológiát használni képes mobiltelefonra is szükség van. Egyelőre Dél-Koreában és az Egyesült Államokban történt meg az LTE-Advanced kereskedelmi bevezetése, illetve Ausztráliában és számos európai országban voltak sikeres tesztek.
Dél-koreai előny
A világon elsőként a dél-koreai SK Telecom vezette be az LTE-Advanced technológián alapuló kereskedelmi szolgáltatást Szöulban és két további városban. A technológia tehát napjainkban még ritkaságszámba megy, és még világviszonylatban is csekély azoknak az eszközöknek a száma, amelyekkel kapcsolódni lehet a továbbfejlesztett negyedik generációs hálózathoz. A Samsung tavaly nyáron dobta piacra a Samsung Galaxy 4 LTE-Advanced-képes változatát Dél-Koreában, a hasonló képességű készülékek tömeges megjelenése később várható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.