BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tovább nő a kiskereskedelem

Az előzetes várakozásoknál is nagyobb ütemben, 6,7 százalékkal nőtt februárban a kiskereskedelmi forgalom a KSH első becslése alapján. Minden termékkategóriában impozáns növekedés történt, az elemzők szerint a dinamikus bővülés kitarthat a következő időszakban is

Februárban 6,7 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene az egy évvel korábbihoz képest – jelentette az első becslés alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A naptárhatástól megtisztított adat megegyezik a nyers indexszel. Az előző hónaphoz, januárhoz képest az élelmiszerforgalom növekedési üteme árnyalatnyit, 8,5 százalékról 8,4 százalékra lassult, a nem élelmiszer jellegű termékek eladásának bővülése 4,1 százalékról 4,4 százalékra gyorsult. Az üzemanyag forgalom volumene 6,7 százalékkal haladta meg a tavaly februárit a januári 6,2 százalékos növekedés után.

A kiskereskedelmi forgalom statisztikájában a KSH márciustól új módszertanra tért át: az élelmiszer-kiskereskedelem forgalmán belül a dohányáru-szaküzletek forgalmának megállapításához a korábbi mintavételes adatgyűjtésen alapuló becslés helyett a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt.-től átvett teljes körű dohányforgalmi adatokat alkalmazza. A dohányforgalmat érintő módszertani változás miatt a kiskereskedelmi forgalom február havi volumenindexe 2,4 százalékponttal haladta meg a korábbi módszertan szerint számítottat – közölte a hivatal.

Az MTI által megkérdezett elemzők a februári adatokat a vártnál jobbnak értékelték, és úgy vélekedtek, hogy még bővülhet a forgalom. Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője rámutatott: kiemelkedően magas, a várakozásaikat közel egy százalékponttal meghaladja a kiskereskedelem februári éves növekedése, 5,8 százalékra számítottak. Az elért eredményt minden kategóriában – élelmiszer, nem élelmiszer, és üzemanyag – impozánsnak nevezte. Az idei évben a lakosság fogyasztása az Erste Bank várakozásai szerint nagyobb mértékben járul majd hozzá a GDP növekedéséhez, a tavalyi év utolsó negyedévében indult pozitív fordulat 2014-ben is kitart. A forgalom a tavalyi év utolsó negyedévében a 2003-as mélypontról kezdett el élénkülni – emelte ki. Az Erste Bank arra számít, hogy ez a pozitív fordulat egész évben kitart. Ez alátámasztja azt a várakozást, hogy a lakossági fogyasztás idén kedvezően fog hozzájárulni a magyar gazdasági növekedéséhez – tette hozzá. Kitért arra: a statisztika értelmezését kissé megnehezíti, hogy a KSH módszertani váltást hajtott végre, és úgy vélte, a pontos hatás felméréséhez még idő kell. Azt valószínűsítette ugyanakkor, hogy a változtatás nélkül is – bár nem ilyen kiemelkedően magas – de pozitív számokat láthatnánk.

Balatoni András, az ING Bank elemzője szerint a kiskereskedelmi forgalom februári emelkedése elsősorban a háztartási szektorban tapasztalt számottevő vásárlőerő-növekedésből fakad. Utóbbi összefüggésben van az alacsony infláció miatti jelentős reálbér-növekedéssel, továbbá a lakossági bizalom növekedésével. Az elemző kifejtette, hogy az idén januárban a nettó bérek jelentősen nőttek, főleg a költségvetési intézményeknél.

Bővülés az EU-ban is

Az euróövezetben 0,4 százalékkal, az Európai Unió egészében 0,5 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom februárban az előző hónaphoz képest, az egy évvel korábbival összevetve pedig az eurózónában 0,8, az unió egészében 1,5 százalékos növekedést mértek – közölte az Eurostat, az unió statisztikai hivatala nem végleges adatai alapján az MTI. Az adatot szolgáltató 22 tagállam közül 13-ban nőtt, 9-ben csökkent a kiskereskedelmi forgalom havi összevetésben. Januárhoz képest a legnagyobb növekedést, 1,9 százalékot Máltán mérték.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.