„A szervezet kritériumainak megfelelő nemzetközi rendezvények száma alapján fővárosunk olyan jelentős kongresszusi helyszíneket utasított maga mögé, mint Róma, Bangkok, Sydney, München vagy Varsó” – közölte a Magyar Turizmus Zrt. A ranglistán ezúttal Párizs lett az aranyérmes, a második helyen Madrid, míg a harmadik helyen Bécs végzett. Az osztrák főváros 2012-ben még az élen végzett, de Berlin, London, Stockholm és Amszterdam is gyengébben szerepelt. A legnagyobbat Koppenhága esett vissza a listán, a 8. helyről a 16-ra, de Peking is éppen csak befért a top20 helyszín közé. Régiós riválisaink közöl Prága megőrizte 11. helyét, Barcelona már a negyedik legnépszerűbb, Lisszabon a 15. helyezést cserélte fel a mostani kilencedikre, de Dublinba is szívesen szerveztek tavaly kongresszusokat.
Összességében Európa büszke lehet eredményére, ugyanis a legjobbak között csak négy ázsiai és egy dél-amerikai város szerepel. „Az országok rangsorában hazánk megőrizte 32. helyét, 132 konferenciával, ami az eddigi legmagasabb rendezvényszámot jelenti Magyarország esetében” – fogalmazott a Magyar Turizmus Zrt.
Ezt a rangsort továbbra is toronymagasan az Egyesült Államok vezeti Németország és Spanyolország előtt. Ebben a kategóriában egyértelműen erősödik Ázsia, hiszen Japán, Kína és Dél-Korea is javított a piaci helyzetén. Érdekes módon Svájc rontott a legtöbbet, hiszen 205 nemzetközi konferenciával éppen csak befért a top20 közé, ahonnan összességében csak Dánia szorult ki 2012-höz képest.
A nemzetközi és a magyar statisztika jelentősen eltér egymástól. A hazai adatok szerint 2013-ban összesen 2362 konferenciát rendeztek (melyből 1017 nemzetközi és 1345 magyar), amelyeken közel 451 ezer fő vett részt. A rendezvények kétharmadát Budapesten tartották leginkább orvosi és gazdasági témában. Tovább nőtt a szállodák szerepe: a rendezvények 66,9 százalékát szállodában tartották. Ami a megrendelők nemzetiségét illeti: a magyarokat a britek és a németek követik. Nemzetközileg is érvényes trend, hogy a konferenciák átlagos időtartama és mérete egyre csökken. A nemzetközi konferenciák átlagos hossza 3,4 nap volt, résztvevőinek átlagos száma pedig 234 fő.
Sok éves álma valósulhat meg a turisztikai szakmának, ugyanis a kormány nemrég eldöntötte, hogy a Millenniumi Városrészben, a MŰPA mellett épül fel a 4000-5000 fős kongresszusi központ. A közbeszerzés nyertesét jövőre választják ki, az építkezés 2017-ben fejeződhet be. A cél, hogy a kongresszusi központ révén Budapest rövidtávon Európa 3–5. legkedveltebb kongresszusi helyszíne legyen.
Van hely a naptárban
A Magyar Kongresszusi Igazgatóság eseménynaptárában idén még 17 nemzetközi konferencia szerepel. Jelenleg is tart a Corinthia Hotelben az IBM rendezvénye 350 vendéggel. Hétfőn kezdődik egy orvosi konferencia az Akadémián 280 fős létszámmal. A Budapesti Kongresszusi Központ lesz a helyszíne egy 400 fős elektrotechnikai eseménynek május végén, de a Budapesti Corvinus Egyetem és a Hungexpo is több rendezvénynek ad még otthont az idén. A tervek szerint rendezvényhelyszínként funkcionál majd az új Fradi stadion is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.