Márciusban alacsony bázisról jelentősen felgyorsult a nem élelmiszer jellegű termékek értékesítési volumene, amely 8,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a februári 4,7 százalékos növekedést követően. Az üzemanyag-forgalom 9,5 százalékkal nőtt éves összevetésben a februári 6,4 százalékos ütem után. Az élelmiszerkereslet 7,9 százalékkal haladta meg márciusban az egy évvel korábbit, alig szerényebben az előző havi 8,2 százaléknál.
Az MTI-nek nyilatkozó elemzők pozitívan értékelték a tegnap megjelent számokat, ám a KSH-hoz hasonlóan Tóth Gergely, a Buda-Cash Brókerház makroelemzője is felhívta a figyelmet arra, hogy a dohánytermékek kiskereskedelmének tavalyi átalakulása miatt 2014 első hat hónapjának kiskereskedelmi adatait nem lehet összehasonlítani a tavalyi év első félévi adataival. A szakértő szerint összességében emeli a kiskereskedelmi forgalmat ez a változás. Kifejtette: a tavaly márciusi rossz időjárás miatt az üzemanyagok forgalma 9,5 százalékkal emelkedett márciusban az előző év azonos időszakához képest. A bázishatás mellett az online pénztárgépek bekötése is segítette a kiskereskedelmi forgalom bővülését; ez ráadásul a költségvetésnek is többletbevételt jelent. Tóth Gergely hangsúlyozta: a bázishatások és az online pénztárgépek bekötése is segített, de az elmúlt negyedéves, általános gazdasági folyamatok is arra utalnak, hogy az ipari export mellett a kiskereskedelmi forgalom emelkedése húzhatja az idei gazdasági növekedést. Hozzátette, hogy ezt az Európai Bizottság is megerősítette hétfőn bemutatott tavaszi gazdasági előrejelzésében. A Buda-Cash makroelemzője úgy véli, hogy – az új módszertan szerint – az idén 6-6,5 százalékkal nőhet a kiskereskedelmi forgalom Magyarországon.
Balatoni András, az ING Bank vezető makrogazdasági elemzője szerint 2014-ben a kiskereskedelmi forgalom bővülése az új módszertan szerint meg fogja haladni a 7 százalékot. Ez rendkívül kedvező a hazai növekedés szempontjából, ráadásul azt mutatja, hogy a belső kereslet lesz a gazdasági növekedés fő motorja az idén, ami a költségvetés szempontjából is kedvező folyamat – tette hozzá. Kifejtette, hogy a háztartások vásárlóereje jelentősen emelkedett az elmúlt időszakban, az alacsony infláció és a dinamikus béremelés eredményeképpen. A háztartások a „bőrükön érzik” a makrogazdasági helyzet javulását, a kedvező folyamatok a korábban domináns óvatossági motívumok háttérbe szorulását eredményezik a fogyasztási-megtakarítási döntéseknél.
Az adatot szolgáltató 22 tagállam közül 13-ban nőtt, 9-ben csökkent a kiskereskedelmi forgalom havi összevetésben. A múlt év márciusával összehasonlítva 18 országban nőtt és csak négyben csökkent a forgalom.
Az adatot szolgáltató 22 tagállam közül 13-ban nőtt, 9-ben csökkent a kiskereskedelmi forgalom havi összevetésben. A múlt év márciusával összehasonlítva 18 országban nőtt és csak négyben csökkent a forgalom.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.