BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lassult májusban a kiskereskedelem bővülése

A kiskereskedelmi forgalom volumene 5,1 százalékkal nőtt májusban az egy évvel korábbihoz képest a nyers és a munkanaphatástól megtisztított adatok szerint egyaránt – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A KSH ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy a dohánykereskedelemben és az adatszolgáltatásban beállt változások, valamint az online pénztárgépek bevezetése miatt kifehéredett forgalom miatt a július előtti adatok nem összevethetők a tavalyiakkal. A korábban alkalmazott mintavételes adatgyűjtéssel összevethető adatok szerint a májusi forgalom 2,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Az eltérés az élelmiszer-kiskereskedelem forgalmában mutatkozik, amely az új módszertannal 8,4, a korábbi mintavételes eljárás alapján 3 százalékkal nőtt.

A nem élelmiszer jellegű termékek forgalma 2,8, az üzemanyag-fogyasztás 1,5 százalékkal nőtt tavaly májussal összehasonlítva. A korábban alkalmazott mintavétel alapján az idén január-májusban a kiskereskedelmi forgalom kiigazítatlan, nyers adatok alapján 4,3 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 4,2 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az új adatforrás alapján január-májusban a kiskereskedelmi forgalom kiigazítatlanul 6,7 százalékkal, naptárhatással korrigálva 6,6 százalékkal nőtt egy év alatt, az élelmiszer eladások 8,1 százalékkal, a nem élelmiszer kiskereskedelem 5,4 százalékkal emelkedett, az üzemanyag értékesítése 4,9 százalékkal volt magasabb a bázisnál.

Májusban lassult a kiskereskedelem bővülése, de már látható, hogy az online pénztárgép-rendszer bevezetése kedvező folyamatokat indított el a szektorban – mondták az MTI által megkérdezett szakértők a legfrissebb kiskereskedelmi adatokról. Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára az MTI-nek hangsúlyozta: a gazdaság teljesítményét is mérlegelve egyértelmű, hogy az online pénztárgép rendszer nyomán több a költségvetés bevétele és a kereskedelmi adatok összegzésében is megjelenik a gazdaság tisztulásának hatása. Fazakas Péter, a Buda-Cash Brókerház elemzője elmondta: a naptárhatástól megtisztított májusi kiskereskedelmi volumenváltozás az előző havinál és a piaci várakozásnál is alacsonyabb volt valamelyest, továbbá a növekedési ütem tavaly december óta a legalacsonyabb. A szakértő szerint a mostani közzétételből még nem kell messzemenő következtetéseket levonni, de figyelmeztető jel, hogy a nemrégiben megjelent júniusi feldolgozóipari bizalmi index is érezhető romlást mutatott.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.