BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Paks II: formálódik az ár

Nagy a szórás, mégsincs ellentmondás az új blokkok árama árára vonatkozó előrejelzések között. Az viszont kérdés, hogy szükség van-e az első egység 2024 körüli átadására. Paks II. azonban kell, mert csak olcsóbb lehet a megújuló, vagy az új, szenes alapú megoldásoknál

Belendülhetnek a paksi atomerőmű két új blokkja építésének előkészületei, miután az Országgyűlés a minap jóváhagyta a beruházás orosz hitelen alapuló finanszírozási megoldását, majd Aszódi Attilát, a BME Nukleáris Technológiai Intézetnek igazgatóját kinevezték a projekt kormánybiztosává. „Mindenekelőtt a beruházás kapcsán született együttműködési és hitel-megállapodások tartalommal való megtöltésén kell dolgoznom. Ilyenek a műszaki megvalósítás feltételei, az üzemanyagok szállítása és a használt üzemanyagok visszaszállítása, a majdani üzemeltetés és a karbantartás mikéntje” – válaszolt lapunknak Aszódi Attila.

A munka egyes részei már megkezdődtek: az MVM Paks II. Zrt. például közel egymilliárd forintért megbízta a lengyelországi Geofyzika Torunt a beruházás és környezete három dimenziós terepvizsgálatával, tart a lehetséges hazai beszállítók tájékoztatása és listára vétele, sőt, a Világgazdaság információi szerint a kivitelező Roszatom több nemzetközi beszállítói pályázatot is kiírt a projekt kapcsán.

Hasonló lendülettel gyűlnek a bővítéssel kapcsolatos aggályok is, részben a majdani blokkok által termelt árával, részben üzembe helyezésük időzítésével kapcsolatban. A legalacsonyabb majdani önköltséget Hárfás Zsolt, az AtomenergiaInfó szakértője valószínűsítette. Jelenlegi hazai feltételekkel, műszaki gazdasági és hitelparaméterekkel számolva közel 17 forintos önköltséget hozott ki kilowattóránként, a 21 éves hiteltörlesztés után – mai áron – pedig kilowattóránként csak közel 9 forint lesz az új blokkok működési költsége. A Népszava magasabb árakat közölt. Eszerint a Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont 30 forint körüli árat számított, a GKI Gazdaságkutató 25-26, az ellenzék 30, Aszódi Attila és szakértő társai pedig 28,89 forintot. „Nincs ellentmondás a számok között, csak másra vonatkoznak” – mutatott rá lapunknak Aszódi Attila, aki teljes élettartamra vetített egységköltségként szintén 16-17 forintos árra számít, más adatok jönnek viszont ki, ha más időtartamot veszünk a hitel visszafizetésének időtartamaként.

Mégis kérdés, hogy versenyképes lesz-e Paks II. árama. Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató Kft. ügyvezetője szerint aligha. Mint mondja, Paks II. részben az orosz hitel 4-5 százalékos kamata miatt 10-15 százalékkal drágábban fog termelni a rivális atomerőműveknél. A kamatban megjelenő országkockázati felár a csehországi beruházásnál csak 1 százalék. Mégis az atomerőmű mellett szól, hogy a hazai megújuló-, vagy szénalapú energiatermelés még többe kerülne. A magyar gazdaságnak tehát tartósan szembe kell néznie a viszonylag magas, az átlagos inflációnál jobban növő energiaárakkal. Hegedűs Miklós szerint azonban a fő gond az első új blokk túl korai, 2024-re tervezett átadása, akkor ugyanis a térségben jelentős áramtúlkínálat várható. Ezért az üzembe helyezéssel ki kellene várni az első, működő paksi blokk 2032-es leállítását.

Komparatív hátrányok

Hegedűs Miklós szerint tévedés, hogy Paks II. mielőbbi átadására energiabiztonsági megfontolásból, azaz magas áramimportunk kiváltása miatt is szükség lehet. „A térségben bővül az áramkínálat, például a két szlovákiai és más blokkokkal, vagyis árambőség várható. Egyébként is hiba az ellátásbiztonság emlegetésével félretolni a közgazdasági gondolkodást. Magyarországnak az energiatermelésben nem komparatív előnyei, hanem hátrányai vannak. Az eszközöket és magukat az energiahordozókat is meghatározó részben külföldről kell beszereznünk, az import árát pedig a gyenge forint még emeli is.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.