BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jól teljesítenek a magyarországi egészségpénztárak

Az idei második negyedév végén több mint 42 milliárd forintot tett ki a Stabilitás Pénztárszövetséghez tartozó 12 egészségpénztár vagyona, ami 1,4 százalékos növekedést jelent az előző negyedév végéhez képest.

Ez a szövetség tömöríti az egészségpénztári piac szereplőinek 70 százalékát, vagyis szinte teljes képet ad a szektorról, amelynek adatait ez évtől csak féléves bontásban, a hónap végén teszi közzé az MNB.
A piaci pozíciók a félév végére sem változtak érdemben.

A tizenkét egészségpénztár vagyonából az első három piacvezető – az OTP, az MKB és a Prémium (volt AXA) – részesedése megközelíti a 62 százalékot. Kizárólag ezek az egészségpénztárak rendelkeznek öt milliárd forintot meghaladó vagyonnal: az OTP 10,2 az MKB 9,8, míg az AXA 6,2 milliárddal.

Nem csak vagyon, de taglétszám alapján is ugyanez a három, banki, biztosítói háttérrel rendelkező pénztár volt az egészségpénztári piac meghatározó szereplője. (Ez év márciusától az AXA Egészségpénztár Prémium néven független pénztárrá alakult.) Az OTP-nek már csaknem 213 ezer, az MKB-nak több mint 171 ezer, míg a Prémium-AXA-nak 139 ezer tagot számlált.

Az egészségpénztárak taglétszáma viszonylag jelentős mértékben nőtt, mind a tavalyi év azonos időszakához, mind az idei első negyedévhez képest. Jelenleg meghaladja a 725 és fél ezret a tagok száma, ami majdnem ötezer fős növekedés a március végén és kicsivel kevesebb a tavaly ilyenkor mértnél.

Az egy pénztártagra jutó vagyon átlaga csekély mértékben csökkent az előző esztendő második negyedévéhez képest: akkor 60,31 ezer forint volt, míg 2014. második negyedévének végén 58,4 ezer forint. A legnagyobb összegből egyenként az Életút (188 ezer forint), illetve a Vitamin (121 ezer forint) Egészségpénztár tagjai gazdálkodhattak.

A második negyedévben az egészségpénztári tagok összesen 1,8 millió alkalommal vettek igénybe valamely, kasszák által finanszírozott szolgáltatást, összesen csaknem 9,5 milliárd, átlagosan 5263 forintba értékben. Ez 2,2 százalékkal haladja meg az első negyedévben mért átlagot.
Több éves tapasztalatok alapján az EP-kártyát a legtöbbször gyógyszerek vásárlásakor, illetve receptek kiváltásakor használják a tagok, ennél lényegesen kevesebbet költenek gyógyászati segédeszközökre és egészségügyi szolgáltatásokra.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.