BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lassan nő a kiskereskedelem

Júniusban 1,3 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom a tavalyi év hatodik hónapjához képest a Központi Statisztikai Hivatal előzetes adatai szerint. A növekedés üteme elmarad az előzetes várakozásoktól, és az is látszik, hogy egy éve nem volt példa ilyen szerény mértékű bővülésre. A növekedésben az üzemanyagok iránti kereslet játszotta a főszerepet a hónapban, az élelmiszervásárlás azonban csak kisebb mértékben nőtt. A gyenge júniusi adattal együtt az év első felében 3,6 százalékkal emelkedett a kiskereskedelmi forgalom a tavalyi év azonos időszakához képest.

„A háztartások vásárlóereje jelentősen emelkedett az elmúlt időszakban az inflációt érdemben meghaladó bérdinamika miatt” – mondta a Világgazdaságnak Balatoni András, az ING Bank vezető közgazdásza. Szerinte ez állhat a kiskereskedelmi forgalom idei bővülése mögött. „A növekvő vásárlóerő és a háztartások bizalmának érdemi javulása várhatóan tovább élénkíteni majd a fogyasztást, és ezzel együtt a kiskereskedelmi forgalom volumenét” – vélekedett az elemző.

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) szerint az élelmiszerpiac – a húsvéti vásárlások miatti márciusi-áprilisi nagyobb különbséget nem számítva – viszonylag egyenletesen nőtt az idei év első hónapjaiban, júniusban azonban éles törés következett. „Az iparcikkeknél már májusban is mérséklődött a növekedés üteme, feltehetően a vásárlók óvatosabban költekeznek. Ennek egyik oka lehet, hogy a gyenge forintárfolyam többletterhet jelent a devizahiteles háztartásoknak” – közölte az OKSZ. Az árakat több tényező is felfelé hajthatja, így a második féléves növekedési kilátások bizonytalanok. Ha tartósan gyenge marad a forint, az drágíthatja az importált alapanyagok és késztermék beszerzést az OKSZ szerint. Balatoni András pedig azt emelte ki, hogy a bérek növekedése az árakat is felfelé tolhatja.

A kiskereskedelmi tájékoztatás érdekessége, hogy a statisztikai hivatal tavaly júniustól, a trafikrendszer kialakításától már nem csak becsülni tudja a dohánypiaci forgalmat, hanem a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt.-től megkapja a teljes körű adatokat. A hatás a kiskereskedelmi értékesítésben 2,5 százalékpontos emelkedést jelent, vagyis ezzel a módszertannal 3,8 százalékos forgalomnövekedést mért a KSH. A volumenindex azonban nem a forgalom valós növekedését jelzi, csak azt, hogy a hivatal minden adatot megkap a trafikoktól. A bővülés annak tükrében érdekes, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal szerint folyamatosan csökken a legálisan eladott cigaretták száma.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.