BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rendelettel mentenék az almatermelőket az orosz embargótól

Mivel az almatermelők veszteségek árán tudják értékesíteni az idei rekordtermelést, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) kormányrendeletet dolgoz ki az érintett gazdák támogatására. Az intézkedésre azért van szükség, mert túlteljesítmény alakult ki az almaágazatban: a korábbi évek átlagterméséhez viszonyítva az idén mintegy 780 ezer tonna terméssel számolnak, ez pedig150-200 ezer pluszt jelent.

Becslések szerint a termelők 50-100 ezer tonnás kivitellel számoltak. A helyzetet az is nehezíti, hogy egész Európában jó termés várható, így jelentős mértékben csökkenhetnek a termelői árak, az orosz embargó pedig lehetetlen helyzetbe hozta az almatermelőket.

Czerván Görgy, az FM agrárgazdaságért felelős államtitkára a közelmúltban azt nyilatkozta: kormányrendelet készül az érintettek megsegítésére. „A gazdálkodók számíthatnak a kormányra, az uniós keretek között nyújtható segítség módozatain szakértők dolgoznak” – fogalmazott a szakember. Szerettük volna megtudni, mikortól lép életbe a rendelet, de a szaktárca sajtóosztálya megkeresésünkre azt közölte, részletekről egyelőre nem tudnak információval szolgálni.

Az osztrák almatermelők is érzik az orosz embargó hatását, eddig közel 500 tonna minőségi osztrák alma oroszországi exportja hiúsult meg. „Annyi tanulságot már biztosan levonhatunk, hogy tengerentúli almára Európának a jövőben egyre kevésbé lesz szüksége” – nyilatkozta Gerhard Dichgans, a mezőgazdasági kamara elnöke. Az osztrák gyümölcstermesztési szövetség, az OPST eddig mindegy 5 millió eurós veszteséggel számol a szankciók miatt. Az agrárszervezetek képviselői és a mezőgazdasági minisztérium már munkacsoportot alakított a probléma kezelésére.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.