„Egy elhúzódó, a fizikai gázszállításra is kiható válság eltérő mértékben hathat a haza energiapiacra, attól függően, hogy villamos energia, vagy földgáz, illetve nagykereskedelmi vagy kiskereskedelmi – fogyasztói – szempontból vizsgálódunk” – fejtette ki lapunknak Uzonyi Zoltán, a Magyar Energiakereskedők Szövetségének (MEKSZ) elnöke.
Közvetlenül természetesen a földgáz nagykereskedelem az érintett piaci szegmens. Az ukrán válsággal összefüggő, hosszan tartó bizonytalanság várhatóan egyre feljebb nyomja majd a nagykereskedelmi földgáz árakat nem csak a hazai, de az egész európai piacon. Az aktuális gázévre megkötött fogyasztói szerződések, illetve árak azonban differenciált mértékben vannak kitéve a válságnak: a fixáras szerződések esetében gyakorlatilag nincs a felhasználóknak árkockázata, minden nagykereskedelmi áremelkedés a földgázkereskedő kockázata. Más a helyzet az indexált árazással. Azoknak a fogyasztóknak, akiknek a szerződése valamilyen arányban az irányadó nyugat-európai spot árakat (TTF) is tartalmazza, számolniuk kell a földgáz ár jelentős emelkedésével. Ez a kitettség attól függ, hogy az olajár-indexált árazás mellett milyen arányban szerepel a TTF árazás a szerződésükben. Azok a fogyasztók, akik tisztán olajár-indexált szerződést írtak alá, csak késleltetve és tompított módon szembesülnek majd egy esetleges, az ukrán válsággal összefüggő olaj- illetve gázáremelkedéssel.
A villamosenergia-piacon a potenciális hatás közvetett – mutatott rá a szakember –, mivel a villamos energia nagykereskedelmi ára egyre inkább független az olaj- és gázáraktól. A felhasználói oldalon jellemzően fixáras, egyéves szerződéseket kötnek a következő naptári évre nézve, így egy rövidtávon megjelenő hirtelen áremelkedés elsősorban csak a másnapi (spot), illetve a havi, negyedéves (forward) nagykereskedelmi árakra hat, ami szintén a kereskedők kockázata. A piaci bizonytalanság és a likviditást veszélyeztető hírek viszont az irányadó német tőzsdei árakhoz képest a magyar piacon az átlagosnál nagyobb felárat (spread) okozhatnak a hosszú távú termékek árában, ami már a 2015-2016-os fogyasztói szerződésekre közvetlen hatással lesz.
A MEKSZ azon a véleményen van, hogy ellátás-biztonsági szempontból nem veszélyeztetné az országot egy esetleges földgázszállítási korlátozás, azaz a kínálati oldal szűkülhet, és emelkedhet a nagykereskedelmi ár, de biztosítva lesz a fizikai földgáz szállítás minden fogyasztó részére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.