Állami monopóliummá tennék a gyógyszer-kereskedelmet, legalábbis ez derül ki az Index hírportál birtokába jutott, októberi kormányülésről készült jegyzőkönyvből. A Medical Online-nak adott interjújában az egészségügyi államtitkár ezt nem erősítette meg, de nem is cáfolta. Zombor Gábor a kórházi adósságok kapcsán azt érzékeltette, hogy néhány beszállító szinte zsaroló pozíciót vett föl az állami kórházakkal szemben. Úgy fogalmazott: „nem célszerű zsarolni a legnagyobb megrendelőt, ha valaki hosszú távon a piacon akar maradni”. De arra a kérdésre, hogy a kormány tervezi-e emiatt állami monopóliumként meghatározni a gyógyszer-nagykereskedelmet, kitérő választ adott: „tisztességes, mindkét fél számára megnyugtató, végleges megoldásra törekszünk”.
A patikákat döntő részben három nagy nagykereskedő látja el orvossággal: a Hungaropharma, a Phoenix és a Teva gyógyszergyár divíziója, a Humantrade. Ezek a cégek a kórházak ellátásában is részt vesznek, azon a piacon azonban az Euromedic-Pharma az első számú, amely több mint 130 gyártó termékeit szállítja.
Az egyik lehetőség szerint a kormány e cégek bevételét szeretne becsatornázni a központi költségvetésbe. A három nagy magyar gyógyszercég, a Richter, az Egis és a Béres által közösen tulajdonolt Hungaropharma a 2013-as konszolidált mérlegbeszámoló szerint 231,8 milliárd forintos nettó árbevétel mellett 2,1 milliárdos adózás utáni eredményt könyvelhetett el. A német tulajdonú Phoenix Pharma, amely az egykori Pest megyei Gyógyszertárak Nemzeti Vállalata jogutódjaként jött létre, 214,7 milliárd forintos árbevétel mellett 4,4 milliárdos adózott eredményt ért el 2013-ban. Az 1995-ben alakult, izraeli tulajdonú vállalatcsoporthoz tartozó Euromedic-Pharma tavalyi árbevétele 46 milliárd forint, adózott eredménye 0,6 milliárd forint volt. A TEVA Gyógyszer-nagykereskedelmi divíziójának eredményéről nincsenek nyilvánosan hozzáférhető adatok, az előbbiekből is látszik azonban, hogy maximum tízmilliárd forint körül lehet a nagykereskedők éves nyeresége.
A gyógyszerek kis-, illetve nagykereskedelmi árrése is hatóságilag szabályozott azonban – a nagykereskedelmi árrés a gyógyszer árától függően 4,4 és 8 százalék között mozog –, így az abból fakadó bevétel „államosítása” kevésbé látszik reális kormányzati célnak. Különösen, hogy a cégek kintlévőségei éves szinten a nyereségnek akár a többszörösére is rúghatnak. Sándor Marianna, az Euromedic-Pharma vezérigazgatója a közelmúltban egy konferencián azt mondta: már a második negyedév végén meghaladta a 13 milliárd forintot a három nagy nagykereskedő kintlévősége, amiből 5,6 milliárd volt a lejárt állomány. A kórházak eladósodása egyelőre megakadályozhatatlannak tűnik, ráadásul az egyes részleges adósságrendezéseket követően a tartozások már a korábbinál is gyorsabban, hat helyett három hónap alatt újratermelődnek.
Zombor Gábor a lapunknak adott interjújában is hangsúlyozta, hogy az adósságrendezés során „mindkét fél céljait megnyugtatóan szolgáló” megoldásra törekszik a kormány, miután a teljes kórházi adósság átkerül egy központi szervhez. Az általunk megkérdezett beszállítók azonban attól tartanak, hogy a cégektől nem csak a késedelmes fizetés miatti kamatok, de a tőke egy részének elengedését is elvárják majd a „hosszú távú megnyugtató rendezés érdekében”. Többen úgy vélik, a gyógyszer-nagykereskedelem államosításáról szóló hírek már ennek a folyamatnak igyekeznek megágyazni azzal, hogy bizonytalanságban tartják a későbbi alkupartnereket.
Patikák is tartoznak
A gyógyszer-nagykereskedőknek nem csak a kórházak, de a patikák sem fizetnek mindig időben. A gyógyszertárak szállítói tartozásai jelenleg nagyjából 45 milliárd forintot tesznek ki. Pontos számot azért nem lehet tudni, mert az egyéni vállalkozások adósságállományáról nincs adat. A társas vállalkozások 40,6 milliárddal tartoznak a nagykereskedőknek. Ha lassan, de ez is folyamatosan csökken azonban, a tavalyi összegnél 1,5 milliárddal, a 2010-esnél pedig mintegy 30 százalékkal kevesebb.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.