BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Legkorábban pénteki közgyűlésén dönthet az MVM a technológiáról

Biztos, hogy jelentős csúszással indul majd a 450 MHz-es hálózat, bár december végén részben már működnie kellene, egyelőre az sem dőlt el, hogy milyen technológiával építik majd ki. Az MVM közgyűlésének kellene erről döntenie, amire legkorábban pénteken lesz lehetőségük

Továbbra sem lehet tudni, hogy mikor indul el a 450 MHz-es hálózat kiépítése, lapunk információi szerint még mindig az anyacég, a Magyar Villamosművek Zrt. (MVM) döntésére vár az MVM Net Zrt. a projekt kapcsán. Az MVM december 12-én tartja következő közgyűlését, amelyen állást foglalhat majd a kérdésben, azt azonban egyelőre nem lehet tudni, hogy szerepel-e a napirendi pontok között ez a téma.
A döntés egyre sürgetőbbé válik, igaz, még annak birtokában sem lehet majd teljesíteni a kitűzött határidőket.

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) még 2013. decemberében írta ki a pályázatot a 450 MHz-es frekvenciasáv még kihasználatlan, szabad blokkjaira. A tenderen egyedül az MVM Net Zrt. indult, a céget március közepén hirdette ki nyertesként az NMHH. A frekvenciahasználati szerződést 2014. április 30-án írták alá. Ebben szerepelt az a kitétel, hogy az egyszámjegyű utak mentén és kilenc nagyvárosban már nyolc hónapon belül biztosítania kell a nyertes pályázónak az előírt adatátviteli kapacitásokat, és húsz hónap alatt országos szinten 95 százalékos területi lefedést kell elérni.

Mivel egyelőre az sem dőlt el, hogy milyen technológiával építik majd ki a hálózatot egyértelmű, hogy az első, december végén lejáró vállalás nem lesz teljesíthető. A kérdés most már csak az, hogy egyáltalán mikor indulhat el a projekt érdemi része. Az MVM közgyűlési döntését követően ugyanis még ki kell választani a kivitelezőket, és csak ezt követően kezdhetik meg a hálózat építését. A feladat nagyságát mutatja, hogy az első fázis megvalósításához is 165 bázisállomást kellene telepíteni, míg a teljes rendszerhez mintegy 400-ra lesz szükség.

A projekt költségeit meghatározza, hogy melyik technológiát választják majd, de tízmilliárdos nagyságrendű fejlesztésről van szó. Bár a megvalósítás során eredetileg a CDMA 450 technológiával számoltak az MVM Net Zrt.-nél, azonban ezt nem hagyta jóvá a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium. Létezik ugyanis egy másik technológia, az LTE, amellyel szintén kiépíthető a hálózat, a nagy különbség a kettő között, hogy ez utóbbi lényegesen korszerűbb megoldásnak számít és nagyobb kapacitást kínál. Az MVM közgyűlésének most a két technológia közül kellene választania.

Egyelőre megbecsülni sem lehet a 450 MHz-es projekt csúszásának nagyságát, de a jelenleg rendelkezésre álló információk alapján nem kizárt, hogy az első fázis elindulására akár 2015. második feléig is várni kell majd. Adódik a kérdés, hogy ennek milyen következményei lesznek, kell-e például módosítani az NMHH és az MVM Net Zrt. között megszületett szerződést.

M2M-re hangolnak

A 450 MHz-es frekvenciasávban 10 évre jogosultságot elnyert cég kötelezettsége elsősorban a digitális közszolgáltatások fejlesztése lesz. Többek között az elektronikus útdíj fizetési rendszer működtetése, a járási hivatalok és kistelepülési kormányablakok hálózatba kötése, a városi közlekedési tájékoztató rendszerek működtetése, illetve a készenléti és segélyszolgálatok kommunikációja valósulhat majd meg a 450 MHz-es frekvenciatartományban. Ezen túl a frekvenciasáv kiválóan alkalmazható az intelligens mérési rendszerek (smart metering), illetve a gépek közötti (Machine-to-Machine/M2M) kommunikációs kapcsolatok kiépítéséhez.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.