Ma nyitja újra a Pécs közelében lévő vasasi bányát a Dalkia Energia Zrt. A társasághoz tartozó Pannon Hőerőmű Zrt. közel egy hónapja kapta meg a Pécsi Bányakapitányság engedélyét öt éven át tartó külszíni szénfejtésre (az időszakba beleértendő 2014 utolsó negyedéve is). Az idén a felszínre hozható mennyiség ezer tonna, 2015-2018 között évi 15 ezer tonna, 2019 első háromnegyed évében pedig 14 ezer tonna. A teljes terv tehát 75 ezer tonna.
A beruházással kapcsolatban biztosítékként a bányakapitányság mintegy négymilliárd forint céltartalék elkülönítését fogadta el biztosítékként a Pannon Hőerőműtől és két zálogjogot: az első az erőműtársaság Pétáv-üzletrészének a felére vonatkozik, és 1,156 milliárd forintot tesz ki, a másik a másik az erőműtársaság eszközei értékének a felére, 843,7 millió forint értékben.
A beruházás némi lendületet adhat az alacsony szinten lévő hazai szénbányászatnak, de áttörést nem ígér. Az ország múlt évi, 423 petajoules-s (PJ) villamos energia-termeléséből 67 PJ-nyi származott szén-, illetve szén-biomassza tüzelésű erőművekből, ugyanannyi, mint egy évvel korábban - derül ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) adataiból. Ezen belül az import 53 PJ-ről 47 PJ-re csökkent, vagyis a felhasználton belül nőtt a hazai szén súlya, és a teljes igény is nagyobb az előbbinél, mert abba beleértendő a hőtermelésre használt szén és a lakossági felhasználás is. 2013-ban az országban előállított villamos energia 6,26 százalékát hozták létre szénbázison, kicsivel kevesebbet, mint egy évvel előtte.
Az országban jelenleg négy erőmű éget szenet (illetve lignitet) – ajkai, az oroszlányi, a mátrai és a tiszapalkonyai –, mégpedig biomasszával együtt, mert így ki tudják használni a kötelező átvételi rendszer előnyeit. Az oroszlányi erőművet ellátó, mélyművelésű márkushegyi bányát azonban bezárják, a munka október végén megkezdődött. Az ehhez szükséges forrást az ország egésze adta össze az áramtarifában lévő szénipari szerkezetátalakítási díjon keresztül.
A díj nagysága 2013-ban háromszor is változott: kilowattóránként 0,19 forinttal indult, majd 0,08 forintra esett, végül 0,17 forintra emelkedett. Az utóbbi változással egyidejűleg a lakossági fogyasztók mentesültek e teher alól, a rezsicsökkentés egyik intézkedéseként. 2011-ben és 1012-ben 12,4 milliárd forint gyűlt össze az alapban, amelyben a szénfillérből befolyó pénzt kiegészítették egy 280 millió forintos tétellel is.
Az elmúlt év eseményei sem arra utaltak, hogy nőne a hazai áramtermelésben a szén szerepe. (Ennek gazdaságossági mellett környezetvédelmi okai is vannak.) Az AES Borsodi Energetikai már 2012. óta szünetelteti a termelését, a társaságot felszámolják. 2013-ban a Pannon Erőmű áramot már nem, csak hőt adott, és a lignitet használó Mátrai Erőmű pedig épp egy 15 megawattos naperőművet létesítene.
Igaz, hogy az ország energiastratégia hosszabb távon számol az ország szénkincsének nagyobb arányú hasznosításával, de a részletekről csak annyi tudható, hogy egyelőre híján vagyunk az ehhez szükséges, környezetkímélő technológiának, ráadásul sokak szerint már a stratégiát is hozzá kellene igazítani a megfogalmazása óta történt változásokhoz.
Csökken a globális lendület
A világon előállított áram 40 százaléka szénerőművekből származik, a kereslet 60 százaléka pedig Kínából a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) szerint. Ám mivel Kína csökkenti a szénfüggését, 2018-ig már csak évi 2,6 százalékkal nő a globális igény a 2007 és 2012 közötti, évi 3,4 százalék után. 2018-ig 6 százalékkal esik az európai kereslet is, a mostani, piaci okok által generált „szénláz” lecsengésével. A szabályozás az USA-ban sem a szabályozás, sem a gáz alacsony ára nem kedvez az új szénerőművek nyitásának.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.