A gyakorlati igényeket is kielégítő szabályozás első hozadéka, az online árukövető rendszert szabályozó törvény módosításának a szövege már ma elérhető az Országgyűlés honlapján - közölte az NGM.
Már a törvényjavaslat is tartalmaz egy igen lényeges, minden piaci szereplőt érintő, kedvező szabályt. Első alkalommal 2015. március 11-étől kell kockázati biztosítékot nyújtani az erre kötelezett vállalkozásoknak. A módosítás nem titkolt célja az volt, hogy még a viszonylag későn eszmélő cégek is bekerülhessenek a NAV köztartozásmentes adózói adatbázisába - tette hozzá a tárca.
A rendelet szövegét előreláthatóan a jövő héten társadalmi vitára bocsájtják - ígérte az NGM.
A próbaüzem korábbi meghosszabbításának a célja az volt, hogy a kormányzat a piaci szereplők észrevételei alapján megvizsgálja a szabályozás módosításának lehetőségét, és javasolja az Országgyűlésnek a módosítást, pontosítást. Lapunknak több érintett szakmai és érdekvédelmi szervezetnél is azt mondták, mindenféle pletykát hallottak már az elmúlt hetekben, és annak ellenkezőjét is, de konkrétumot sem a készülő jogszabály-módosításról, sem arról nem tudtak, hogy március elsejétől valóban működnie kell-e a rendszernek élesben is.
Vannak olyan cégek, amelyek továbbra sem használják a rendszert, bízva a szabályok egyértelműsítésében, de az idő egyre fogy. Pénteki blogbejegyezésében Hegedüs Sándor, az RSM DTM adóüzletágának vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy a vállalkozások jelentős része nem tudja, mihez igazítsa EKÁER folyamatainak kialakítását, IT-rendszerét, és miről tájékoztassa külföldi partnereit.
„A jelenlegi szabályozás egyrészt több helyen pontatlan, így nem tükrözi a jogalkotói szándékot, másrészt pedig nem számol az elméleti elgondolás gyakorlati megvalósításának nehézségeivel. A rendszerfelület működése gyakran akadozik, sokszor ellentmond a hatályos szabályozásnak, nem teszi lehetővé az előírások betartását” – sorolta Hegedüs Sándor még a mai módosítás bejelentése előtt. A vállalkozások még nem kaptak választ a többi között arra a kérdésre, hogy mi a követendő eljárás, ha bérmunka során a bérmunkázó nem ismeri a feldolgozott, elkészített áru értékét, hogyan kell eljárni, ha fuvar közben változik a szállítási cím, vagy milyen megítélés alá esnek a bizományosi értékesítések.
Kérdés az is, hogy sor kerül-e a sokak által javasolt egyszerűsítésekre, például a belföldi fordított adózás alá eső termékértékesítések mentesítésére az EKÁER bejelentési kötelezettség alól, hiszen ilyen esetekben az áfacsalás nehezen kivitelezhető. A cégek javasolták azt is, hogy a mentességi határoknál kizárólag a forgalmi értéket vegyék figyelembe, mert a tömegadatok alkalmazása sok esetben olyan túlzott adminisztrációval jár, ami megnehezíti a vállalkozások gazdálkodását.
„A jogszabály hatálybalépésének időpontját úgy kell megállapítani, hogy legyen elegendő idő a felkészülésre. Ha erre nem kerül sor, akkor a NAV új fegyvere könnyen elszabadult hajóágyúként viselkedhet” – írta az adószakértő.
Gyűjti az MLBKT az észrevételeket
A Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) egy animgif-gyűjteményt is összeállított az elmúlt hetek érzelmi hullámvasútjáról. A többi között azt illusztrálták, mit éreznek a vállalkozások munkatársai, amikor szembesülniük kell azzal, hogy külföldi beszállítóik nem értik, miről beszélnek. A társaság folyamatosan gyűjti a vállalatok tapasztalatait, javaslatait az EKÁER-rel kapcsolatban. Az érintettek egyébként közvetlenül a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak (NAV) egy külön erre a célra létrehozott e-mailcímre is megküldhetik észrevételeiket. Úgy tudjuk, ezekből már több ezer gyűlt össze.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.