Az analógia alátámasztására néhány adat: a tesztekből Magyarországnak évente átlagosan 90 milliárd forint bevétele származik, ebből 34–38 milliárd forint adók és járulékok formájában közvetlenül az államkasszába folyik be, míg nagyjából 30 milliárd a vizsgálatban részt vevő orvosok, nővérek jövedelmét egészíti ki.
Ez az összeg akár 20–30 százalékkal is nagyobb lehetne, azaz évi 18–28 milliárd forinttal nőhetne a bevétel. Ehhez azonban ösztönözni kellene a gyógyszergyártók kutatás-fejlesztési célú befektetéseit, megfelelő jogi szabályozással, kiszámítható pénzügyi környezettel, az ügyintézés gyorsításával és egyszerűsítésével, központi adatbázisrendszerrel és a kutatásokhoz szükséges szakmai kompetenciák beépítésével az életpályamodellekbe.
Az eddigi spontán fejlődést tudatos stratégiának kell felváltania, hogy Magyarország az eddiginél is vonzóbb célpontja legyen a klinikai kipróbálásoknak a nagy gyártók számára – hangsúlyozta a témában rendezett konferencián az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke. Jakab Zoltán rámutatott: a cégek hatalmas összegeket ölnek a gyógyszer k+f-be: egyetlen új molekula kifejlesztése nagyjából 1 milliárd euróba kerül, és a teljes szektor világszinten évente 100 milliárd eurót fordít fejlesztésre, ezen belül 30 milliárd eurót klinikai vizsgálatokra.
A vizsgálatok számát tekintve Európában benne vagyunk az első tízben, míg a lakosságarányos vizsgálatba vont betegszám szerint a 4. helyen állunk. Ez azt jelenti, hogy hazánkban évente nagyjából 300–400 új klinikai vizsgálat indul, 600–800 vizsgálat fut, és mintegy 20 ezer beteg jut hozzá ily módon a legújabb terápiákhoz.
Egy új gyógyszer kipróbálása betegeken Németországban kerül a legtöbbe, Oroszországban a legkevesebbe, nálunk az átlagértéknek számító ár 70 százalékáért végzik el a klinikák, kórházak. Magyarország ezért is vonzó a cégek számára, itt ugyanis magas színvonalúak a vizsgálóhelyek és felkészültek a szakemberek, a betegek pedig, miután a támogatási rendszer miatt csak jelentős késéssel jutnak hozzá a legkorszerűbb és a legdrágább terápiákhoz, a betegek is érdekeltek.
Súlyos betegségek ellenszereit keresik
Az innovatív gyógyszerkutatások a legégetőbb egészségügyi problémákra keresnek megoldást: a ráfordítások közel felét költik új onkológiai hatóanyagok kifejlesztésére, és az összes vizsgálat negyede irányul azután a tesztelésükre. Jelentős figyelmet kapnak a gyógyszeripari innovációban a központi idegrendszeri megbetegedések, az anyagcsere megbetegedései (többek között a cukorbetegség), valamint a légzőszervi kórképek és a reumatológia is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.