A támadás után lelőtt, tegnap azonosított fegyveresek – mindketten tunéziaiak – sokszor és sok helyen használt mintát követve választottak támadásuk színhelyéül kiemelt turistacélpontot, hogy elriasszák a külföldieket, egyszerre büntetve és gyengítve a túlságosan “elnyugatiasodott” országot. Tunéziát ez különösen érzékenyen érinti: innen indult a 2011-es arab tavasz és jószerivel ez maradt az egyetlen olyan ország a térségben, ahol nem lett rosszabb a helyzet a helyi diktátor bukása után, mint amilyen előtte volt.
Új alkotmányt fogadtak el a világi és a vallásos pártok kompromisszumával, a mostani kormányfő, Habib Esszid szabályos demokratikus választáson került hatalomra tavaly decemberben, néhány nappal a merénylet előtt meghirdetett gazdasági programja olyan reformokat helyezett kilátásba, amelyek révén végképp meg akartak szabadulni Zin el-Abidin Ben Ali rendszerének maradványaitól. Ennek részeként a kiadások csökkentése érdekében politikailag érzékeny területeken is lépni kívánnak, ilyen például az alapvető élelmiszerek vagy az üzemanyagok árának a támogatása, illetve a nyugdíjkorhatár azonnali felemelése két évvel, 62 évre. (A költségvetési hiány 2013 végén a GDP 6,2 százalékára rúgott, a GDP-arányos adósság 44 százalék volt.) A lefaragások ellensúlyozására Habib Esszid olyan projekteket jelentett be, amelyek a hivatalosan 15 százalék, nem hivatalos becslések szerint 30 százalék körüli munkanélküliség csökkentésére is alkalmasak lehetnének, beleértve sztráda-, illetve gázvezeték-építéseket is. Az Esszid-kormány fejlesztési terve 2016-2020 között évi 7 százalékkal növelné a GDP-t; tavaly 2,8 százalékkal bővült a gazdaság, 2015-re pedig 3,7 százalékot jeleztek előre. A tervezetet március végén akarták konzultációra bocsátani – az erős helyi szakszervezeti szövetség, az UGT már közölte, hogy elutasítja, mint ahogy a közalkalmazottak bérének befagyasztására tett kísérleteket is.
Jelenleg a tunéziai GDP mintegy 7 százaléka származik az idegenforgalomból, a 10 milliós ország 3,5 millió foglalkoztatottja közül 500 ezren dolgoznak az ágazatban. A turizmus az utóbbi időkben már amúgy is gyengélkedett, a térséget inkább elkerülték az erős nyugati küldőországok utasai, a kelet- és közép-európaiak pedig jellemzően kevesebbet költöttek. A mostani merénylet nyomán legalább 700 millió dollár többletveszteség érheti a szektort ebben a szezonban – idézett egy kormányzati becslést a Reuters. Ezt támasztják alá az azonnali reakciókról szóló hírügynökségi értesülések is: két német utazási iroda lemondta a tengerparti üdülőhelyekről a fővárosba szervezett kirándulásait, a francia Accor szállodalánc bejelentette, hogy szigorítja tunéziai szállodái biztonsági őrizetét, a Costa Cruises pedig törölte hajóútjai programjából a tuniszi megállókat.
Szijjártó: Magyarország segíthet
Magyarország kész segítséget nyújtani Tunéziának a terrortámadás után, amennyiben az országnak szüksége van erre - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter ma reggel a TV2 Mokka című műsorában.
A tárcavezető utasította a nemzetközi együttműködésért felelős helyettes államtitkárt, egyeztessen az észak-afrikai ország budapesti nagykövetével, hogy milyen konkrét segítségre van szükségük. Köszönettel vették a magyar felajánlást, és ha igénybe vennék a segítséget, azt jelezni fogják - közölte.
Kilenc embert tartóztattak le
Tunéziában eddig kilenc olyan embert tartóztattak le, akiknek vélhetően közük volt a terrortámadáshoz. Közülük négyen vettek részt közvetlenül az akcióban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.