Felgyorsulnak a változások a Tokaj Kereskedőház Zrt-nél. Május közepére készül el az új stratégia arról, milyen portfolióval, milyen csomagolással jelennek meg termékeik a jövő évtől, és reményeik szerint az év végére lezárulhat a fejlesztések következő szakasza is – mondta el Tombor András, a társaság felügyelőbizottságának elnöke egy budapesti háttérbeszélgetésen.
A márka megújítása elemi érdeke a kereskedőháznak, amelynek a háza tájáról az elmúlt időszakban sok jó hír nem érkezett. Januárban vezetőváltás mellett (Goreczky Gergelyt Gaálné Király Enikő korábbi helyettes váltotta a vezérigazgatói székben) egy a munkavállalók csaknem negyedét érintő létszámleépítést indított el a cég. Ezt megelőzően a 2013-ben leváltott vezetés idejéből származó, 1,5 milliárd forint értékű borkészletet kényszerültek zárolni, miután kiderült: a borok nyilvántartása nem volt helyes, előfordulhatott, hogy azokat nem megfelelő módon vegyítették és címkézték. A zárolást ennél a tételnél a mai napig nem oldották fel – tudtuk meg. A cég rövid távú bevételi kilátásait az is negatívan érinti, hogy szigorították 2013 végén az aszúkészítés szabályait, kiszűrve a gyengébb minőségű, 3-4 puttonyos tömegtermékeket, amelyek a készlet komoly részét adták.
Mindezek fényében érthető, hogy a 100 százalékos állami tulajdonban lévő cég a portfolió tisztításával menekül előre. Tombor András lapunk kérdésére hangsúlyozta: a mostaninál is átláthatóbb szabályozás kialakítására van szükség, mivel nemcsak a kereskedőház, de az egész borvidék megítélése szempontjából komoly probléma, hogy az aszút leszámítva nem létezik a termékkészítést régiós szinten meghatározó protokoll. Az 5050 hektáros borvidéken az ültetvények jelentős hányada megújításra szorulhat, a rekonstrukció pedig legalább öt évet venne igénybe. Az év végétől pedig ezt is szigorúbban korlátozza az Európai Unió.
A cég ráadásul radikális célt tűzött ki maga elé, amely rövid távon az „elvártnál” is nagyobb kiadásnövelést tesz szükségessé: termékeit a luxuskategóriába pozicionálva igyekeznek új piacokat szerezni, külföldön is. A borvidék legnagyobb integrátora – a vidéken termelt szőlő egyharmadának felvásárlója, amely a tavaly év végével lejárt kontraktusok megújításakor már 1100 hektárra szerződött le 2000 helyi termelővel – a stabil prémium minőség biztosítása érdekében a felvásárlási árakat is jelentősen emelte. A legnagyobb kiadást azonban nem ez jelenti a cég életében, hanem az a fejlesztési program, amelynek a keretében megújítják a tolcsvai és a szegi telephelyet is. A beruházásra eddig 2,2 milliárd forintot költött a cég állami forrásból, egy további 2,5 milliárdos keretet pedig már jóváhagyott a kormány. A 2016-ra záruló második szakaszban valósulhat meg az évi tízmillió darabos kapacitású palackozó – mondta el Tombor András, hozzátéve: a jóváhagyott tervek megvalósítására Tolcsván további 10, Szegin pedig 3 milliárd forintra lenne szükség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.